Ekonomi

Yurt içinde büyüme rakamı ön planda olacak

Piyasa Gündemi

Delta varyantına yönelik endişeler açıklanan bazı ekonomik veriler üzerinde etkisini hissettiriyor. Euro Bölgesi’nde enflasyon son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, ECB üyelerinden de teşviklerin azaltımı konusunda gelen açıklamalar ön plana çıkıyor. Bugün küresel çapta imalat PMI rakamları ön planda olacak. Yurt içinde ise 2021/2Ç’e ait GSYH rakamı açıklanacak olup, piyasadaki beklentiler %22 oranında bir artış yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: %21)

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:00 Türkiye – GSYH 2021/2Ç Önem: Yüksek
•    15:15 ABD – ADP İstihdam Değişimi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Avrupa’da artan enflasyon ve ECB üyelerinden alım programının azaltımı konusunda gelen açıklamalar Avrupa borsaları başta olmak üzere hisse piyasaları üzerinde bir miktar baskı oluşturdu. Salgın kaynaklı gelişmeler ve enflasyonun seyri gündemdeki yerini koruyor. BIST-100 Endeksi yurt dışına kıyasla pozitif ayrışarak günü %0,95’lik yükselişle 1.472,07 puandan tamamladı. ABD borsaları günü sınırlı kayıplarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,30 – 8,32 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,31’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST-100 Endeksi dün yurt dışına kıyasla pozitif ayrışarak kapanışa doğru güç kazanan alımlarla direnç bölgesinin hemen üzerinde 1.472 puandan günü tamamladı. Endekste 1.470 ana direnç seviyesi üzerinde tutunmanın korunması durumunda 1.510 ve 1.550 seviyeleri direnç olarak takip edilecektir. Bugün endeks açılışına paralel yurt içinde açıklanacak imalat PMI ve GSYH rakamları takip edilecektir. Beklentilerin üzerinde güçlü bir büyüme rakamı endeks pozitif havanın korunmasına katkı sağlayabilir. Ancak 1.470 üzerinde tutunmanın korunamaması ve geri çekilmelerin gündeme gelmesi halinde ilk önemli destek noktası 200 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 1.434 seviyesi olup, devamında geri dönüşte %38,2 seviyesinin bulunduğu 1.419 ile 1.400 seviyeleri takip edilebilir. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı