Gündem

Yüksel: “Kadının yaşam alanları iyileştirilmediği sürece kadın cinayetlerinin sonu gelmeyecektir”

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel, kadın cinayetleriyle ilgili açıklama yaptı. Yüksel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Henüz hayatlarının baharında gencecik iki kadın, İrem Kostakoğlu ve Remziye Tüysüz… 14 Nisan 2022 tarihinde İrem’in bir erkek tarafından ateşli silahla vurularak ve Remziye’nin eski eşi tarafından boğularak katledildiği haberleri hepimizi derinden üzdü.

Neredeyse her gün bir kadının cinayete kurban verildiği ülkemizde, kadınların yaşam hakkını koruyan Türk Medeni Kanununun ve 6284 Sayılı kanunun etkin bir şekilde uygulanmaması ve özellikle kadınların yaşam hakkının ve özgürlüklerinin teminatı olan İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı bir şekilde vazgeçilmesi nedeni ile maalesef kadın cinayetlerinin önüne geçilememektedir. Kadın ve erkeğin eşit birey olarak görülmediği, toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan politikalardan vazgeçilmediği, kadının yaşam alanları iyileştirilmediği sürece kadın cinayetlerinin sonu gelmeyecektir.

İktidarın kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini önlemeye dair samimiyetsiz ve çözüm odaklı olmayan politikaları nedeniyle ülkede yaşayan her kadının en büyük korkusu bir gün cinayete kurban gitmek olmuştur. Yaşadıkları ülkede kendilerini güvende hissetmeyen kadınlara sözümüzdür; İYİ Parti iktidarında özgür ve eşit bir yaşam, hukukun üstünlüğünün var olduğu, kadın haklarının eksiksiz olarak uygulandığı bir Türkiye taahhüt ediyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu