Gündem

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde 5 yıldır terör olayı yaşanmıyor

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetimi tarafından dün Beijing’de basın toplantısı düzenlendi. Xinjiang bölge yönetiminin sözcüsü Xu Guixiang, son yıllarda bölgede terörizmi ve aşırıcılığı gidermeyi amaçlayan bir dizi güçlü ve etkili tedbir alındığını belirterek, son beş yıldır bölgede hiçbir şiddet ve terör olayı yaşanmadığını kaydetti.

Xu Guixiang, 1990-2016 yılları arasında bölücülük, aşırıcılık ve terör güçlerinin Xinjiang’da organize ettiği binlerce terör olayı sonucunda çok sayıda masum sivil ile kolluk görevlisinin hayatını kaybettiğini ve olayların büyük maddi kayıplara yol açtığını anımsattı.

Xu, terörle mücadele konusunda böylesine ciddi bir durum karşısında, Xinjiang’daki tüm etnik grupların yaşam, sağlık ve kalkınma gibi temel haklarının güvence altına alınması için terörizmi ve aşırıcılığı gidermeyi amaçlayan bir dizi güçlü tedbir hayata geçirildiğini dile getirdi.

Bütçenin yüzde 70’i eğitim, sağlık ve istihdama ayrıldı

Bahse konu tedbirler sayesinde, son beş yıldır bölgede hiçbir şiddet ve terör olayı yaşanmadığını aktaran Xu, sözlerine şöyle devam etti: Çin, terörizmi ve aşırıcılığı destekleyen, terör faaliyetleri düzenleyen ve vatandaşların temel haklarını ihlal eden girişimlerle yasalar doğrultusunda mücadele ediyor. Aynı zamanda, uluslararası toplumun terörle mücadele deneyimlerinden faydalanarak, terör tehdidini kökünden yok etme yolları keşfediyor. Uluslararası terörle mücadeleye de olumlu katkılar sağlıyor.

Xinjiang bölge yönetiminin halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesine büyük önem verdiğine dikkat çeken Xu, son yıllarda Xinjiang’ın bütçesinin yüzde 70’ten fazlasının halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için kullanıldığını, istihdam, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve konut gibi alanlarda sürekli yeni projeler hayata geçirildiğini bildirdi.

Xu, “Bölgede, kırsal kesimde yaşayan 3 milyon 65 bin kişi yoksulluktan kurtarıldı. Bin yıldır süren mutlak yoksulluk sorunu çözüldü. Etnik gruplardan vatandaşlar, reform ve kalkınma sonuçlarından yararlanarak, istikrarlı bir hayat sürüyor ve uyum içinde yaşıyor” dedi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı