Gündem

Vma Diyeti

Vücuttaki zararlı maddeleri idrarla atma yollarından biri olan vma diyeti etkili bir işlemdir.

Popüler vma diyeti sanılanın aksine vanilyayla ilgili değildir.  Karışıklık olmaması bakımından bu diyetin yapılış amacının daha çok tümör tespiti için olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Vma miktarının yüksek olması böbrek üstü bezi tümörünün habercisi olabilir.

Vma Diyeti Nedir?

Vanilmandelik asit diyeti vma diyeti nedir sorusunun kelime karşılığı olarak açıklanabilir. Vanilmandelik asit, idrarla atılması gereken bir asit olarak metabolizmada tümör açısından önemli etki bırakabilir. Çünkü bu asidin sürekli yüksek seviyede olması sorun anlamına gelecektir.

  • Böbrek üstü bezinde sorun olan hastalarda epinefrin ve norepinefrin miktarı normal düzeye göre daha çoktur. Vma asidinin yeterince atılmaması nedeniyle bu durum yaşanmaktadır. Vanilmandelik asit diyeti de bu asidin atılmasını kolaylaştıran bir diyettir.
  • Vanil mandelik asit seviyesini arttıran besinlerden uzak durmak gerekir.
  • Besin yolu ile vma miktarındaki artış doğal bir şekilde azalmış olur. Buradan da anlaşılacağı gibi vma diyeti ne için sorusunun temel yanıtı değerleri azaltmaktır. Diyet yapılmasına rağmen değerlerde yükseklik devam ediyorsa yeni bir tedavi yoluna başvurulabilir.

Vma Diyetinde Hangi Besinleri Yememek Lazım?

Böbrek üstü bezini direkt olarak etkileyen asitli, katkı maddeli içeceklerin hepsinden uzak durmak gerekir. Kola, gazoz türleri, meyve suları başta düşünülebilir. Gofret, çikolatadan da uzak durmak gerekir. Asitli meyveler, hazır gıdalar, salçalardan vma diyeti boyunca uzak durmak gerekir.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu