Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1510,75 ve 1562,25 puanları arasında dalgalanarak günü %2,01’lik düşüşle 1532,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. İngiltere’de Koronavirüs salgınının mutasyona uğradığına yönelik açıklamalar, haftanın ilk gününde küresel piyasalar ve yurtiçinde sert kayıplar görmemizi sağladı. Gün içinde yurtdışında satışların ivme kazanmasına karşın TL varlıklar daha dirençli bir görünüm sergiledi. Bugün yine salgına yönelik gelişmelerin yanı sıra ABD’de açıklanacak büyüme verisi takip edilecek. Kontratın güne yukarı yönlü başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1540-1543 bölgesinin üzerinde kalınması durumunda yukarıda 1550 ve 1565 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 1530 seviyesinin altında 1518 ve 1510 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Aralık vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,6587 ve 7,7450 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,19’luk yükselişle 7,6880 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı haftanın ilk gününde salgın kaynaklı endişelerle yükseliş kaydetti ve 4 günlük düşüş serisini sonlandırdı. İngiltere’de hafta sonu Koronavirüs salgınının mutasyona uğradığına yönelik açıklamalar, küresel dolar endeksinin güvenli liman alımları ve sterlindeki kayıpların etkisiyle yeniden 91 seviyelerinin üzerini test etmesini sağladı. Bu gelişmelere bağlı olarak kontratta gün içi kazançlar %1’in üzerine çıksa da perşembe günü gerçekleşecek TCMB faiz toplantısı öncesi TL varlıklara yönelik olumlu beklentiler, TL’nin benzerlerine göre olumlu performans göstermesine ve kontratta kazançların sınırlı kalmasına neden oldu. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken yurtdışında yine salgın kaynaklı gelişmeler piyasaları yakından ilgilendirecektir. Ayrıca ABD tarafında öğleden sonra açıklanacak 3.çeyrek büyüme ve kişisel tüketim harcamaları verileri yatırımcıların takibinde olacaktır. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 90,4 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 90,2 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,67 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,65 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu