Sağlık Gündem

TÜSAD gözüyle pandeminin bir yılı

SOLUNUM HEKİMLERİ MESAJLARINI BU KEZ PANDEMİNİN 1. YILINA ÖZEL VİDEO İLE VERDİ:

Covid-19 ile bir yıl geçti henüz hiçbir şey bitmedi!

Solunum Derneği TÜSAD, pandeminin birinci yılına özel bir video hazırlayarak, “Henüz hiçbir şey bitmedi. Ne yazık ki mutant virüs yayılıyor” mesajı verdi. TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, “11 Mart 2020’den bu yana çok yorulduk, çok üzüldük. Ancak geldiğimiz noktada, yeni bir dalga yaşamamak için pandemi ile mücadelede daha dikkatli olmamız gerekiyor” dedi.

Pandemi riskinin kapımıza dayandığı Ocak 2020’den bu yana toplumu bilgilendirmeye ve uyarmaya devam eden Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), hazırladığı video ile COVID-19’un bir yılını özetledi. Videoda 11 Mart 2020 tarihinden bu yana yaşananları hatırlatan TÜSAD, çok daha fazla dikkat gerektiren bir dönem geçirdiğimize dikkat çekti.

Pandeminin ilk yılında yaptığı değerlendirmede, mutant virüsün etkisiyle vakaların arttığını ve “yeni bir dalga”ya karşı tedbirleri gevşetmemek gerektiğinu vurgulayan TÜSAD, paylaştığı videoda da bu hatırlatmaları yaptı. “TÜSAD Gözüyle Pandeminin Bir Yılı” başlıklı videosunu ilk olarak “Geriatri ve Covid-19” konulu online toplantısında üyeleri ile paylaşan dernek, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla da daha geniş kitleleri ulaşmayı hedefledi.

TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, bu video ile yaşananları bir kez daha hatırlatmak istediklerini belirtirken, şunları söyledi: “Aradan geçen bir yılda hem biz sağlık çalışanları hem de tüm toplum olarak çok yorulduk, çok üzüldük. Onlarca insanımızı bu virüse kurban verdik. Pandemi ile mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına ithaf ettiğimiz bu video ile bu acıların daha fazla yaşanmaması gerektiğine dikkat çekmek istedik. Çünkü yaşadığımız onca sıkıntıya karşın, pandemi tehlikesini geride bırakamadık. Maalesef, COVID-19 ile bir yıl bitti ama henüz hiçbir şey bitmedi. Geldiğimiz noktada pandemi ile mücadelede daha dikkatli olmamız gerekiyor.”

MUTANT VİRÜS YAYILIYOR

Mart 2021 itibariyle yeni kontrollü normalleşme süreci başlamış olsa da günlük vaka sayısının artmaya devam ettiğine işaret eden Yılmaz, TÜSAD yönetim kurulunun uyarılarını şöyle aktardı: “Ne yazık ki mutant virüs yayılıyor. Üstelik bulaşma potansiyeli daha yüksek. Bu nedenle COVID-19 pandemisinde yeni bir dalga yaşamak istemiyorsak, kurallara sıkı sıkı uymalıyız. Biz sağlık çalışanları pandemi ile mücadelede elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Ancak şu an elimizdeki en güçlü silah; aşı ve pandemi kuralları. Bu nedenle birlik içinde hareket etmeli, kurallardan taviz vermeden mücadelemizi sürdürmeliyiz. Bu virüsü ancak hep birlikte elele verirsek yenebiliriz.”

“TÜSAD Gözüyle Pandeminin Bir Yılı” videosunun linki:

https://youtu.be/6fgZdviXvP0

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı