Sponsorlu Bağlantılar

Türk kahvesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Onun için Türk kahvesi içmek arkadaş ve aile ile yapılacak neredeyse günlük bir ritüel. En önemlisi, bu onun arkadaşlığını kutlamanın ve sevdiklerine minnettarlık göstermenin bir yolu. Çoğu zaman çalışmasına rağmen, evde olduğu günlerde sabahları arkadaşlarını kahve içmeye davet eder. Onlar gelmeden önce bana biri Türk kahvesi diğeri su bardağı olan iki tepsi yerleştirdi. Kahvemizin yanında her zaman tatlı bir şeyler yeriz. Lokum daha geleneksel olsa da annem çikolata ile servis etmeyi sever.

Arkadaşları geldiğinde kahve yapmak ve servis etmek benim işimdi. Onları karşıladıktan sonra kahvelerini nasıl içtiklerini sordum ve hemen damak zevkime göre yapmak için mutfağa gittim. Bir tepsiyle mutfaktan çıktığımda annem için çok gurur verici bir andı.

Bugün geriye dönüp baktığımda, onun arkasındaki geleneği anlamanın onun için ne kadar önemli olduğunu anlıyorum. Çok erken yaşta kahve içmeme izin verildiği ve aile geleneği sayesinde kahvenin tadını çıkarmayı öğrendiğim için şanslıyım.

Türkiye’de bir eve gittiğinizde ilk soru Türk kahvesi içmek isteyip istemediğiniz değil, nasıl yapılacağıdır. Bu arada ev sahibiniz kahvenize ne kadar şeker koymak istediğinizi soruyor. Bu soruyu cevaplamak için şekersiz anlamına gelen “sade” diyebilirsiniz; “az şeker” biraz şeker anlamına gelir; 1-2 çay kaşığı şeker ekleyerek “orta”; veya 3-4 çay kaşığı şeker ilavesi anlamına gelen “sekerli”. Bir kez talep ettiğinizde, kahve makinesi her kişinin kişisel şeker tercihlerine göre hazırlamaktan sorumludur.

Genellikle bu kişi ailenin en küçük kızıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi ailemizin tek kızı olarak hayatımda kahveden payıma düşeni fazlasıyla aldım. Bu yüzden bilgilerimi sizinle paylaşacak kadar nitelikli hissediyorum. Türk kahvesi yapmak kolaydır ve birkaç püf noktası bildiğiniz sürece özel bir beceri gerektirmez.

Türk kahvesi nasıl yapılır?

Su: Daima soğuk filtrelenmiş su kullanın. Her fincandaki su miktarını ölçmek için kullanmak istediğiniz fincan kahveyi kullanın.

Suyun Türk kahvesine oranı söz konusu olduğunda benim temel kuralım fincan başına 1½ inç sudur. Yine “fincan boyutu” standart bir ölçü kabı değil, kahveyi servis etmek için kullanacağınız kahve fincanıdır.

Kahve ve şeker: Her renkli fincan takımı kahve için bir yemek kaşığı çekilmiş kahve gerekir. Bir bardak ilave şeker yapıyorsanız, birleşene kadar karıştırarak başlangıçta ekleyin. Ancak bir veya daha fazla misafir şeker eklemekten hoşlanmıyorsa, önce fincanları hazırlayın ve dökün. Cezveyi ocağa geri koyduktan sonra kalan misafirlerin tercihine göre biraz daha şeker ekleyin.

Kaynak: https://www.mauna.com.tr/

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu