Gündem

Ticaret Bakanlığı uzaktan eğitimde 150 bin katılımcı hedefine ulaştı

Ticaret Bakanlığı, pandeminin başladığı ilk günden bu yana tüm eğitim faaliyetlerini elektronik ortama taşıyarak adaptasyon sürecini en hızlı atlatan kurumlardan birisi oldu.  

 

Uzaktan eğitim yaklaşımına göre yeniden içerik tasarlama sürecine giren Ticaret Bakanlığı, tasarruf tedbirleri çerçevesinde var olan içerikleri de geliştirerek kurum personelinin hizmetine sundu.  

 

–         –İnteraktif eğitim modülleri kullanıldı

 

2021 yılında ilk defa kullanılmaya başlanan interaktif eğitim modülleri ile Bakanlık personelinin interaktif uygulama ve içeriklerle etkileşimde bulunarak öğrenme düzeyinin artırılması hedeflendi.  

 

Uluslararası bir e-öğrenme standardı olan SCORM adı verilen söz konusu içerikler Ticaret Bakanlığı personeli tarafından tamamen kendi imkanları kullanılarak üretildi. Şimdiye kadar 110 dan fazla etkileşimli SCORM modülleri ve 500 ün üzerinde video eğitimi hazırlandı.

 

–         –Sınavlı modüller tasarlandı

 

Bakanlık tarafından eğitim modülleri ilk defa bu yıl sınavlı olarak tasarlanarak ölçme ve değerlendirme işlemleri çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Katılımcıların eğitimleri tamamlayabilmeleri için modül sonlarında yer alan sınavlarda başarılı olmaları şartı arandı.

 

Sınavlı modüllerin ilk defa uygulandığı uzaktan eğitim sürecinde, ilk atanan sınavlı modül, 4000’den fazla personel tarafından başarıyla tamamlandı.

 

–        –Green Box ortamında eğitim çekimleri yapılıyor

 

E-öğrenme standartlarını yakinen takip eden ve sürekli eğitimde kaliteyi yükseltmeyi hedefleyen Ticaret Bakanlığı, kendi imkanlarıyla oluşturduğu Green Box ortamında eğitim çekimlerine de başladı. Animasyon, grafik tasarım ve içeriklerin interaktif hale getirilmesi dahil tüm süreçler bakanlık personelince yapılıyor.

 

Eğitimlerin yüzde 80’inden fazlasını uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştiren bakanlık, tüm uzaktan eğitim çeşitlerini, interaktif, videolu ve canlı sanal sınıf şeklinde kullanıyor.

 

Sınavlı eğitimlerin sertifikalı hale getirilmesi ve profesyonel stüdyo kurulması projeleri üzerinde çalışmalara ise devam ediliyor.

 

2020 yılında uzaktan eğitimlerle 100 binden fazla katılımcıya ulaşan Ticaret Bakanlığı Eğitim Merkezi, bu yılın hedefi olan 150 bin katılımcı sayısına yılın 9 ayında ulaştı.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı