Sponsorlu Bağlantılar

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı, gözün içerisinde bulunan vitreus sıvısının özelliğini kaybederek düşmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Vitreus büzülmesi ile bu tabaka, gözün arka duvarından ayrılarak retinada yırtılmalara sebebiyet verir. Retina dekolmanı genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra göze alınan darbeler, genetiksel yapı veya daha önceden geçirilmiş ameliyatlarda hastalığa sebebiyet verebilir.

Retina dekolmanı görülen kişilerde; gözde görme açısından ışık çakmaları, görme kaybı ve görme bulanıklığı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra uçuşan cisimler, beyaz-siyah noktalar şeklinde görüntülerde hastalığın belirtileri arasındadır. Belirtilerin bazen hepsi görülürken bazen bir veya birkaç tanesi görülebilir. Retina dekolmanı ve makula deliği ile ilgili belirtileri bulunan kişilerin, zaman kaybetmeden hemen bir göz doktoruna muayene olması gerekir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt ameliyatı sanılanın aksine oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Günümüzde birçok kişi de katarakt rahatsızlığı görülür. Genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan katarakt; kişilerde bulanık görme, uzağı ve yakını görememek gibi görme sorunlarına sebebiyet verir. Katarakt görülen kişilerin ameliyat olması gerekir. Bu hastalığın tedavisinde ilaç veya diyet yeterli değildir. Hastalığın ilk evrelerinde, doktor gözlük kullanımını tavsiye edebilir. Gözlük kullanımı, yalnızca şikâyetleri kısa bir süreliğine giderilmesini sağlar. Katarakt ve retina dekolmanı göz rahatsızlıklarında, ameliyat yapılması zorunludur.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı göze atılan küçük bir kesi ile yapılan cerrahi bir işlemdir. Atılan bu kesiyle; net görmeyi engelleyen ve bulanıklaşan mercek parçalanarak gözden çıkarılır. Çıkarılan bu mercek yerine özel yapay bir mercek yerleştirilir. Mercek sayesinde görüntüler, daha net ve keskin bir şekilde görülmesi sağlanır.

Ortalama, yarım saat süren katarakt ameliyatı kolay ve basit bir işlemdir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte katarakt ameliyatlarında farklı yöntemler ve teknikler kullanılmaktadır. Ameliyat sonrasında göz doktoru, birkaç hafta kullanmak üzere göz damlası tavsiye edebilir. Ameliyat sonrasında kişilerin hastanede yatmalarına gerek yoktur.

Katarakt ameliyatı sonrasında genellikle kısa bir süre sonra kişiler, günlük hayatlarına devam edebilirler. Katarakt ameliyatı gibi göz rahatsızlıklarında, hastalığın ilerlememesi için ameliyat yapılması kaçınılmaz bir durumdur.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği kişilerde görüntü kaybına sebebiyet veren oldukça ciddi bir göz rahatsızlığıdır. Göz sistemi, anatomik olarak muhteşem bir yapıya sahiptir. Gözün arka duvarında bulunan retina, görüntülerin keskin ve renkli görmesini sağlayan bir tabakadır. Retina üzerindeki vetreus denilen yapı, işlevini kaybederek büzgülü bir hale gelir.

Büzgülü bir hale gelen vetreus, retinada bir delik açılmasına sebebiyet verir. Bu aşamada tedavi edilmezse, makula deliği denilen ciddi göz problemlerine yol açar. Makula deliği görülen hastalarda; görme kaybı, bulanık görme gibi birçok sorun ortaya çıkabilir. Makula deliği rahatsızlığına dair belirtileri bulunan kişilerin, hemen bir göz doktoruna muayene olmasında fayda vardır. Aksi takdirde hastalık ilerleyecek ve göz görme yetisini kaybedecektir.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği göz rahatsızlığı, 4 evreden oluşur. Bu rahatsızlık ciddi bir göz rahatsızlığı olduğundan, hastalık hangi evrede olursa olsun hemen önlem alınması gerekir. Hastalığın tüm evrelerinde, ameliyat zorunlu bir işlemdir. Makula deliğine dair belirtiler görülen kişilerin hemen göz doktoru ile iletişime geçip göz muayenesi olması gerekir. Aksi takdirde gözde, görme açısından ciddi görme kayıpları oluşabilir. Bu hastalık çok hızlı bir şekilde ilerler. Makula deliği ve retina dekolmanı belirtileri görüldüğünde bir retina uzmanına muayene olunarak erken teşhis yapılması ve tedavi aşamasına geçilmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı