Sponsorlu Bağlantılar

Rahim Filmi Nasıl Çekilir

Rahim Filmi Nasıl Çekilir

Rahimle ilgili herhangi bir sorunun çözülebilmesi için rahim filmi çektirmek gerekebilir. Rahim filminin bir diğer adı HSG olarak geçmektedir. Rahimdeki tüpler de herhangi bir sorun olup olmadığı bu tanı yöntemi ile keşfedilmektedir.  Yani rahimde bulunan tüplerde tıkanıklık, daralma veya genişleme gibi herhangi bir sorun var ise rahim filmi çekerek bu sorunla ilgili tanı konulabilir.

Sağlık alanında yapılan bu gelişmelerden birisi rahim filmi iken diğeri de açık emardır. Açık emar kapalı emar gibi gürültülü ortamda çekilen emar yerine daha ferah ve daha rahat bir ortamda emar çekilebilme halidir. Kapalı alan korkusu olanlar için bu emar daha çok tercih edilmektedir.

Açık Emar Nedir ve Uygulama Alanları Nelerdir?

Emar çektirmek bazı hastalıklarda gerekli olan bir yöntemdir.  Fakat bu yöntem eskiden sadece kapalı sistem ile yapılmaktaydı.  Kapalı olarak yapılan emar çekiminde hastalar genel olarak ortamı mezar, tünel gibi yerlere benzeterek korkuya kapılıp bu işlemi yaptırmaktan endişelenmekteydiler. Karanlık ve gürültülü bir ortam olduğu için özellikle çocuklar ve yaşlılar için ciddi manada korkutucu olabilmektedir. Buna alternatif olarak açık emar geliştirilmiştir. Burada alanın üç tarafı da açık ve daha ferah bir ortam oluşturulmuştur.

İnsanlar kitap okurken, TV izlerken, hasta yakınları yanlarında bulunurken, eğer Çocuk hastalar var ise yanlarında oyuncak tarzı şeyler bulundurarak açık emar çektirebilirler. Açık emar ile meme hastalıkları ile ilgili sorunlar değerlendirilebilir, beyindeki bazı hastalıkların tespiti yapılabilir, kalp anatomisi ile ilgili değerlendirmeler yapılabilir, idrar yolları ile ilgili sorunların değerlendirilmesi yapılabilir. Bunun dışında farklı hastalıklarda daha açık emarın faydalı olduğunu görebiliyoruz.

Rahim filmi Ne Zaman Çekilir?

Özellikle gebe kalma gibi beklenen bir durumda herhangi bir rahatsızlık olmadığı halde gebe kalma gerçekleşmiyor ise rahim filmine ihtiyaç duyulmaktadır.  Tüplerde herhangi bir tıkanıklık söz konusu olduğu zaman veya Rahim şeklindeki bozukluklardan kaynaklı olarak gebe kalmama sorunları olabilir. Bunun anlaşılabilmesi için ise rahim filmi çektirmek gerekmektedir. Ayrıca düşük, kanser gibi bazı rahim hastalıklarının tespit edilebilmesi için de rahim filmi çekilmektedir.

Rahim filmi ağrısız ve sancısız bir şekilde çektirilebilmektedir. Özellikle bu filmi çektirerek herhangi bir hastalık hızlı bir şekilde tespit edileceği için bir sorun olduğu zaman rahim filmi çektirmek doğru bir karar olur. Bu filmin sonuçlarına göre hangi tedavi yöntemi uygulanması gerektiğine karar verilip hızlı bir şekilde sorun giderilecektir.

HSG Filmi ve Fiyatları 2020

Rahim filmi çekme sırasında bir sıvı ile rahmin içi rahat bir şekilde görüntülenebilmektedir. Bu cihazla görülebilen su içerisinde iyot tuzu bulunan bir sudur. İyot tuzu x ışınlarını tutmakla görevli olduğu için rahat bir şekilde cihazda görülebilir. Sayesinde rahmin içinde ve tüplerde herhangi bir sorun olup olmadığı net bir şekilde görülebilir.  Kullanılan bu suyun rengi ve kokusu yoktur.

Sıvının herhangi bir yakıcı özelliği olmadığı için rahim içerisinde yanma acı gibi bir his ortaya çıkmamaktadır. Hatta kullanılan bu sıvı rahmin içine tazyikli bir şekilde gönderildiği için herhangi bir tıkanıklık veya sorunlar varsa bunları tedavi etme özelliği de bulunmaktadır. Rahmin içine gönderilen bu sıvının ilaç olarak adlandırıldığı fakat ilaç olmadığı bütün tıp uzmanları tarafından kabul edilmektedir. Rahim filmi çekildikten sonra hastalar bu konu ile ilgili herhangi bir rahatsızlık hissetmeden günlük hayatlarına devam edebilirler.

Yani işlem sonrasında herhangi bir ağrı sancı halsizlik gibi bir durum ortaya çıkmamaktadır. Bu filminin çekiminin ardından az bir kanama olması normaldir. HSG filmi fiyatları 2020 ile ilgili olarak bazı değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Bunlarla ilgili ayrıntılı bilgileri resmi sayfalardan ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı