Ekonomi

Piyasalardaki iyimserlik sürebilecek mi?

Piyasalar aşı iyimserliğiyle vaka artış hızı arasında fiyatlama yapmaya çalıştığı günleri yaşamaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta boyunca aşı gelişmelerini yenilerini gelmeye devam ederken, New York’ta okulların kapanma kararı alınması yeni bir tecrit beklentisini artırdı. Dünya’da günlük vaka sayılarının 600 bin bandına aşması ve buna bağlı ölümlerin artması piyasaların risk iştahını bozan gelişmeler olsa da piyasalar iyi haberleri fiyatlama arzusunu sürdürüyor. Altın ise aşı haberleri sonrası sert satış baskısına maruz kaldıktan sonra geçtiğimiz haftayı da kırmızı da kapattı. 1850 dolar/ons desteğini geçtiğimiz hafta da test eden sarı maden, bu seviyeden bir kez daha alımlarla desteklendi. Seansı 1871 dolar/onstan tamamlayan sarı maden yüzde 1 kayıpla haftayı kırmızıda kapatmaktan kaçamadı. İki haftadır 1850 dolar/ons desteğinin üzerinde kapanış yapmayı başaran altın, ileriki günler için umut vadetmeye devam ediyor. 

Gümüş de geçtiğimiz hafta benzer şekilde kırmızı da kapattığı bir seansı geride bırakırken, haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni olarak öne çıktı. Seansı 24,17 dolar/onstan tamamlayan beyaz maden yüzde 2 kaybı hanesine yazmış oldu. Altın gümüş rasyosunda 75 seviyesinde kırılamıyor oluşu işlerin gümüşün aleyhine sürüyor olduğuna önemli bir işaret olarak öne çıkıyor. Bu seviyenin aşağı doğru kırılmasıyla gümüşün sert yükselişini izleyebiliriz.

Platin ise geçtiğimiz haftanın en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, 964 dolar/onsla son iki ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Seansı 948 dolar/onstan tamamlayan platin yüzde 6,3 kazancıyla seansı tamamladı.

Paladyum ise tam olarak yatay denecek bir seansı geride bıraktı. Volatilite bakımdan son haftaların en dar fiyat hareketini yapan paladyum, 2327 dolar/onstan seansı tamamlayarak önceki haftaya kıyasla yerinde saymış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda hacim açısından hareketli bir hafta geride kalmasına karşın, altın işlemleri dünya fiyatlarına yakın seyretti. Borsa İstanbul’da toplamda 29.585 kg altın, 15.837 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı