Gündem

Obezite Cerrahisi

Obezite son zamanlarda ülkemizde de artmıştır. Sebebi ise dengesiz beslenme, uzun süre hareketsiz kalma gibi durumlardır.

Tek başına kilo veremeyen, artık bir uzmandan yardım almalıyım diyenler için obezite cerrahisi bulunuyor. Peki nedir obezite cerrahisi? Kimler yaptırabiliyor ve ne kadar sürede etkisini gösteriyor.

Obezite cerrahisinin pek çok yolu bulunuyor. Hastanın hastalık geçmişi ve şu anki hastalıklarına bakılarak ve kilo durumu göz önüne alınarak hangi yöntemin kullanılacağına karar veriliyor. Burada kilolarından kurtulmak isteyen kişinin azmi de önemlidir. Unutmamak gerekir ki tek başına cerrahi müdahale yeterli değildir. Uygulama sonrasında artık iş hastaya düşmektedir.

Obezite Cerrahisi Çeşitleri Nelerdir?

Obezite Cerrahisi çeşitleri oldukça fazladır. Mide balonu, tüp mide, gastrit baypass, duadenal switch, mini gastrit baypass gibi yöntemler ile ameliyat olarak kilolardan kurtulmak mümkündür. Mide balonu ameliyatında mide içerisine bir balon yerleştiriliyor. Böylece midede tokluk hissi oluşuyor. Kısa süren bu uygulamada hafif anestezi veriliyor.

Tüp mide ameliyatında ise midenin yarısından fazlası çıkarılıyor. Mideye verilen şeklin adını alan bu yöntem en çok uygulanan mide ameliyatıdır. Gastrit baypassda ise mide biri büyük diğeri küçük olmak üzere ikiye ayrılır. Mini gastrit baypass da bu yöntemin daha kolay halidir. Duadonel switch için midenin büyük bir bölümü çıkarılır ve mideye tüp şekli verilir. Sonrasında ise gastrit baypass yöntemi uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı