Sponsorlu Bağlantılar

Nafaka Ne Zaman Düşer?

Nafaka Ne Zaman Düşer?

Evlilik birlikteliğinin sona erdirilmesi ile taraflardan birinin yoksulluğa düşmesi çocuklarının bakımını üstlenememesi gibi çeşitli durumlarda diğer eş tarafından yapılan ödemeye nafaka adı verilmektedir. Nafaka miktarı mahkeme tarafından belirlenmekte olup mahkeme hakiminin takdirine göre hükmedilebilir. Ancak en çok da nafaka ödemesi yapanlar tarafından nafaka ne zaman düşer araştırması yapılmaktadır. Hem nafakanın bağlanması hem de nafakanın haksız yere ödenmesinin sonlandırılması için uzman bir avukattan destek alınması şarttır. Bu sayede her iki tarafında haksızlığa maruz kalması engellenebilir.

Avukat Tülin Babaoğlan Anlatıyor

Ankara’da görev yapan Avukat Tülin Babaoğlan nafaka ne zaman düşer, ne sebeple düşer sorularını net bir şekilde yanıtlamaktadır. Nafaka 4 farklı şekilde ödenmektedir. Yoksulluk nafakası, tedbir nafakası, yardım nafakası, iştirak nafakası olmak üzere 4 farklı nafaka türü bulunmaktadır. Her bir nafaka türünde de farklı şartlar bulunmaktadır. İştirak nafakası çocuklara ya da bakmakla yükümlü olunan kişiler e ödenen nafaka türüdür. Bu nafaka çocukların 18’i yaşını geçmesi veya ödemekle yükümlü olan kişinin ölmesi ile sona erer. Yoksulluk nafakası nafaka alacaklısının evlilik kurması yada nafaka yükümlüsünün hayatını kaybetmesi gibi durumlarda kendiliğinden sona ermektedir. Aynı zamanda nafaka alan tarafın evlenmediği halde evlilik hayatı yaşaması, haysiyetsiz bir hayat sürmesi veya çalışması nedeniyle yoksulluğunun ortadan kalkması gibi durumlarda nafaka mahkeme kararı ile ortadan kaldırılır. Ancak hukuken nafakanın düşmesi diye bir tabirin olmadığını da söylemek gerekir. Zira şuan hukukumuzda hükmedilen nafakalar süresiz olarak hükmedilmektedir.

Nafaka Miktarı Neye Göre Belirlenir?

Boşanma davalarında nafaka ne zaman düşer sorusu kadar nafaka miktarı neye göre belirlenir sorusu da araştırılmaktadır. Boşanma davalarında en net bilgileri bulabileceğiniz profesyonel boşanma avukatlarından alacağınız hukuk hizmeti sayesinde nafakanın belirlenme usullerini de öğrenebilirsiniz. Günümüzde hukuki olarak belirlenmiş bir nafaka miktarı bulunmamaktadır. Nafaka miktarı mahkemenin belirlediği bir miktardır. Nafaka miktarının belirlenmesinde tarafların ekonomik ve sosyal durumları göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Nafaka hesaplamasında nafaka talep edilen kişinin mal varlığı ve aldığı maaş analiz edilerek nafaka miktarına karar verilmektedir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı