Gündem

Merkez Bankası cephesinde sürpriz yok

Merkez Bankası cephesinde sürpriz yok

Para Politikası Kurulu Ağustos toplantısında piyasa beklentisine uygun bir şekilde politika faizinin %19 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Yapılan açıklamada Temmuz ayına göre önemli bir değişiklik yok. Erken faiz indirimi spekülasyonu ile açılan kısa pozisyonların kapatılması nedeniyle ilk piyasa tepkisinin olumlu olduğunu görüyoruz.

Detay sevenler için metinde iki yeni ifade bulunuyor:

i) Gıda fiyatlarındaki yükselişte ilkim koşullarının etkisi vurgulanıyor.
ii) Cari dengedeki iyileşmenin fiyat istikrarı için önemi öne çıkarılıyor.

Merkez Bankası Temmuz ayında “yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklık” ifadesini metne ekleyerek piyasaları enflasyondaki yükselişe hazırlamıştı. Merkez Bankası’nın kontrolünde olmayan “iklim koşullarının” vurgulanmasından Merkez Bankası’nın enflasyondaki yükselişe tepki vermeyeceğini anlıyoruz.

Temmuz ayında cari dengedeki iyileşmeyi vurgulayan Merkez Bankası Ağustos metninde cari dengedeki iyileşme ile fiyat istikrarı arasındaki ilişkiyi öne çıkarıyor. Merkez Bankası beklentileri yöneterek kur-enflasyon-faiz sarmalını kırmaya çalışıyor. Ancak cari denge tahmini bize göre çok iyimser. Kur ve enflasyonu etkileyen cari denge dışında bir sürü değişken var. Merkez Bankası’nın haklı çıkmasını umuyoruz.

Açıklanan metin enflasyonda baz etkisi kaynaklı belirgin düşüşün görüleceği yılın son iki ayına kadar mevcut parasal duruşun korunacağı görüşümüzü destekliyor.

Ağustos ayı Para Politikası Kurulu açıklaması sonrası tahminlerimizde bir değişikliğe gitmiyoruz. Merkez Bankası’nın tahmin patikasının üst bandında olan %16,0 enflasyon tahminimizi koruyoruz. Yılın son çeyreğinde uygulanacak 100bp faiz indirimiyle yılsonunda politika faizinin %18,0 olmasını bekliyoruz.

Kaynak İş Yatırım – Serhat Gürleyen, Araştırma Direktörü – Dağlar Özkan, Ekonomist
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı