Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: ABD’de azalan politik belirsizliklerin desteğiyle yeni rekor seviyelere yükseldi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, Başkan Trump’ın geçiş süreci için gerekli prosedürleri başlatmasının ülkede siyasi belirsizlikleri azaltması sonucunda alıcılı seyir izledi. Ayrıca, Janet Yellen’ın Hazine bakanı olarak atanacağı yönündeki haberler de mali desteğin devam ederek uzun vadede ekonomik büyüme görünümün tesis edileceği yönündeki beklentileri güçlendiriyor. Bu bağlamda, Dow Jones endeksi %1,54 değer kazancı ile tüm zamanların zirvesi olan 30.046,24 puan seviyesinden kapanış yaptı. S&P 500 endeksi %1,62 yükselişle 3.635,41 puan ile yeni rekor seviyeden kapandı. Nasdaq endeksi de %1,31 artışla 12.036,79 seviyesinden günü tamamladı. Sektörler cephesinde ekonomik büyüme görünümünden olumlu etkilenen sektör hisselerinin enerji ve bankacılık hisseleri liderliğinde genel olarak alıcılı seyir ilediği takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah küresel piyasalarda ABD’deki politik gelişmeler ve aşı iyimserliğinin etkisiyle pozitif eğilimli seyir görülüyor. GOÜ piyasalarındaki fiyatlamalarda Hang Seng endeksinin HSBC hissesindeki %8’lik yükselişin etkisiyle pozitif ayrıştığını belirtmek isteriz. ABD vadeliler cephesinde ise dün yaşanan güçlü alımlardan sonra ılımlı pozitif seyir hakim.

Yurt dışında, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, dayanıklı mal siparişleri, kişisel tüketim harcamaları verilerine ek olarak 3Ç20 büyüme verisinin revizyonu takip edilecek. Ayrıca FOMC toplantı tutanakları da gündemimizde olacak. 2020 yılı üçüncü çeyrek GSYH büyümesinin daha önce açıklanan yıllık %33,1 seviyesinde teyit edilmesi; dayanıklı mal siparişlerinin manşet ve çekirdek bazda sırasıyla aylık %0,9 ve %0,5 artış göstermesi; çekirdek kişisel tüketici harcamalarının da aylık bazda %0,0, yıllık bazda da %1,4 artış seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bir önceki hafta 742 bin kişi artan haftalık işsizlik başvurularının ise geçen hafta 730 bin kişi artış göstermiş olabileceği tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var?

Hafta içerisinde, Euro Bölgesi’nde tüketici güveni verisine ek olarak AMB para politikası toplantı tutanakları gündemimizde olacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı