Sponsorlu Bağlantılar

Kredi Riski Nasıl Hesaplanır?

Kredi Riski Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde bankalar tarafından yapılan araştırmaların başında kredi riski hesaplaması gelir. Kredi kartı başvurusu, kredi başvurusu gibi işlemler için kredi notunuza bakılır. Bu notunuzun iyi seviyelerde olması koşuluyla kredi kullandırtılır. Kredi riski nedir sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Bankalar kredi verecekleri kişinin bu krediyi geri ödeyebilme durumlarını öngörür. Kredi çeken kişinin krediyi geri ödeyememe durumuna kredi riski denir.

Kredi riski yüksek olan kişi kredi çekebilir mi? Bu sorunun net cevabı hayırdır. Eğer bankalar kredinizi zamanında ödeyemeyeceğinize karar verirse sizlere kredi kullandırmaz. Bu yüzden sigortalı bir işiniz, kredi notununuz düşük olmaması, ödemelerin zamanında ve eksiksiz yapılması gibi pek çok kriter kredi riskinizi belirleyen unsurlar arasında yer alır. Kredi riski durumunun gerçekleşmesi durumunda ise bu duruma temerrüt denir. Temerrütlerin oluşması bankaların sermaye gereksinimlerini arttırır ve buna paralel olarak insanlara kredi verme imkanları da azalır.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı