Gündem

Kalp Cerrahı

Kalp insan vücudunun en önemli organlarından biridir.

Yiyeceklerin değişmesi, hareketin azalması, zararlı alışkanlıkların artması sebeplerinden dolayı kalp ile ilgili şikayetler ve hastalıklar artmıştır. Kalp cerrahı ise bu tür sorunlaraçözüm bulunmasında, hastalıkların iyileştirilmesinde tedavi uygulayan doktordur.

Tam adı kalp ve damar cerrahı olan doktorlar diğer bölümler ile eşzamanlı çalışır. Hastanın iyileşmesinde diğer alanların da fikrini alır. Kalp ve damar ile ilgili her sorunda kalp cerrahları ilgilenir.

Kalp Cerrahının İlgilendiği Hastalıklar

Kalp cerrahlarının en çok karşılaştığı vakalar hiç kuşkusuz ki kalp krizleridir. Kalp kaslarının oksijensiz kalması olarak bilinen bu hastalık için en kısa sürede müdahale önemlidir. Kalp yetmezliği de Kalp Cerrahı doktorunun ilgi alanına girer. Kalbe giren oksijen ve aynı zamanda kanın azalması ile meydana gelir.

Anjina adı verilen rahatsızlık ise kan akışının azalmasına bağlı olarak meydana gelir. Sonucunda göğüs bölgesinde ağrı meydana gelir. Dinlenildiği zaman kısa sürede geçen bir rahatsızlık olmasına rağmen nedenleri araştırılmalıdır.

Kan basıncında meydana gelen yükselme sonucunda hipertansiyon adı verilen yüksek tansiyon görülür. Kalp cerrahisinin en çok karşılaştığı hastalıklardan biridir. Çeşitli sebeplere ve yaşlanmaya bağlı olarak damar sertleşmesi görülebilir.

Damar daralması da günümüzde en çok görülen kalp hastalıkları içindedir. Sağlıksız beslenme, yağlı yiyecekler, hareketsizlik gibi sebepler neden olabilir. Kalp kapakçığı hastalıkları ve daha pek çok hastalığa bakan alan kalp cerrahisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı