Sağlık

Kalp Ameliyatı

Kalp rahatsızlıkları genellik ile ilaç ile tedavi edilmeye çalışılır.

kalp ameliyatı kalpte meydana gelen herhangi bir sorunun giderilmesi için yapılan müdahalelerdir. Bu rahatsızlıklar bazen doğuştan gelirken bazen de sonradan oluşabilir. Kalp ameliyatlarının pek çok çeşidi vardır.
İlacın yeterli gelmediği ve cerrahi müdahale gereken durumlarda kalp ameliyatı çözüm yolu olarak tercih edilir. Yıllardır var olan bu yöntem tıbbın gelişmesi ile geliştirilmektedir. Önceden açık bir şekilde, büyük kesiler ile yapılan ameliyatlar artık daha az kesi ile yapılmaktadır. Hastanın iyileşme süresi, psikolojisi için kapalı ameliyatlar ve küçük kesili ameliyatlar daha çok tercih edilmektedir.

Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalp ameliyatı ve kalp kapak ameliyatı gibi ameliyat türlerinde hastanın tetkikleri yapılır. Bu araştırmalarda şeker hastası olup olmadığına, tansiyonunu, solunum durumuna, akciğerine ve şah damarının işlevine bakılır. Ameliyattan hemen önce enfeksiyon durumu da göz önüne alınır.

Bu sayılan tetkiklerin herhangi birinde çıkan olumsuz sonuç ameliyatı riskli hale getirebilir. Hiçbir sorun görülmez ise ameliyata karar verilir. Ameliyattan önce hastanın kan grubu nedir öğrenilir. Özellik ile açık kalp ameliyatı sırasında kan ihtiyacı meydana gelebilir. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için hastanın kan grubundan kan hazır halde bekletilir.

Kalp ve kalp kapak ameliyatı 4-5 saat sürmektedir. Hastanın yatış işlemleri ise bir gün önceden yapılmaktadır. Böylece tetkikler yapılarak gerekli hazırlıklar tamamlanır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı