Gündem

İlgezdi: “Bakanın gözlerindeki ışıltıdan mı anlayalım?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’ye yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanlığı, en düşük ve en yüksek memur maaşı bilgisinin kendilerinde olmadığını söyleyerek “Söz konusu sorularınıza ilişkin bilgiler özel çalışma gerektirdiğinden başvurunuza cevap verilememiştir” diye açıkladı. CHP’li Akkuş İlgezdi, bakanlığın vermiş olduğu cevabı ise şöyle yorumladı:

VATANDAŞIN GÖZLERİNDEKİ IŞIK SÖNDÜ

“Kamu maliyesini yöneten bir bakan nasıl olur da en yüksek ve en düşük memur maaşlarını bilmez? Biz bunu Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan öğrenemezsek başka nereden öğreneceğiz? Sayın Bakan Nurettin Nebati’nin gözlerinin içine bakarak mı rakamları anlayacağız? Anlayabiliyorlarsa onlar Sayın Bakanın gözlerindeki ışıltıdan net rakamları bize söylesinler. Peki, sayın bakan vatandaşın gözlerinin içindeki ışığın söndüğünü, gözlerindeki çaresizliği görüyor mu?”

HALK ÇARESİZLİK, BAKANLIK UMURSAMAZLIK İÇİNDE

“Domatesin, yeşil soğanın, salatalığın 30 lira olduğu, patatesin 10 liraya yaklaştığı günleri yaşıyoruz. Ancak Bakanlık bununla mücadele etmek yerine en düşük memur maaşlarını açıklamıyor ki, asgari ücret düzeyinde maaş verdikleri ortaya çıkmasın. Diğer taraftan en yüksek maaşı da açıklamıyor ki, ballı maaşlar alanlar, bir elleri yağda, bir elleri baldaki insanlar ortaya çıkmasın” diyen Akkuş İlgezdi, iktidarın halkın çaresizliğini umursamadığına dikkat çekti.

ÖDEME YAPAN BAKANLIK, MİKTARI NASIL BİLMEZ?

Ekonomi bilimine aykırı işlemleri ile nam salan bakanı eleştiren CHP’li Akkuş İlgezdi; “Yaz gelsin pahalılık bitecek diyen bakan şimdi de enflasyonun düşmesi için 7 ay sonraya umut satıyor. Sayın bakanın, kamu maliyesini yönettiğinden haberi yok. Bakanlık da her ay ödemesini yaptığı memur maaşlarını bilmediğini iddia ediyor. Kimi kandırıyorlar? Bu tek adam rejiminin devlete verdiği zarardır” diye konuştu.

AÇIKLADIKLARI MAAŞTAN DAHA AZ ALAN VAR

2022 yılı için en düşük memur maaşının 6 bin 429 lira olarak açıklandığını hatırlatan Akkuş İlgezdi, “Bakanlığa özellikle en düşük memur maaşını bilgi edinme kapsamında resmi olarak sorduk.  Yanıt vermediler, çünkü açıkladıkları en düşük memur maaşından bin lira daha az alan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı çalışan personel var. Bakanlıkta görev yapan derecesi 1/4 olan 3600 ek göstergeli 24 yıllık teknik personelin mart maaşının 5 bin 365 lira olduğunu, geçen ay bordrolarını açıklayarak ortaya koydum” ifadelerini kullandı.

RAKAMLARLA OYNUYORLAR

İktidarın tek derdinin algı yönetmek olduğuna dikkat çeken Akkuş İlgezdi, “TÜİK’in işsizlik azaldı açıklamasını yaptığı gün, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açılan 78 kişilik işçi kadrosuna 13 bin 213 kişi başvuru yaptı. Bugün açlık tavan yapmışken, onların derdi halkın emeğinin hakkını vermek yerine, rakamlarla oynamak” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu