Gündem

ICF Türkiye’den “Hayat Sende” projesi

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’in, ülkemizdeki tek yetkili temsilcisi ICF Türkiye, yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. 

Bugüne kadar, Çağdaş Yaşamı Desteleme Derneği (ÇYDD), Türk Eğitim Derneği (TED), Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (TSKF), Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği (TÜRGÖK) gibi kuruluşlarla işbirliğinde, koçluğun sosyal etkisini, özellikle çocuklar, gençler, kadınlar ve dezavantajlı gruplarla yaymayı hedefleyen ICF Türkiye; bu kez de, devlet korumasında yetişen gençlerin, temel yaşam becerilerini kazanmış şekilde, ayrımcılığa uğramadan hayata atılabilmesine destek olmak için olanaklarını seferber ediyor. 

6 Eylül-15 Aralık 2021 tarihleri arası toplam 6 görüşme

Ulusal Gençlik Parlamentosu tarafından 2014 yılında Yılın Sivil Toplum Örgütü seçilmiş ve Asia21 Girişimi tarafından 2016 yılında Asya’nın en etkili 24 örgütünden biri olarak desteklenmeye değer bulunmuş Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği (Hayat Sende Derneği) işbirliğinde hayata geçirilecek “Hayat Sende” projesinin; ICF Türkiye’nin “4D Manifestosu”nu oluşturan, Dayanışma, Dayanıklılık, Denge ve Dönüşüm öğelerinin bir arada yaşam bulacağı 18-35 yaş arasındaki 32 gençle, 6 Eylül 2021 ve 15 Aralık 2021 tarihleri arasında, toplamda 6 görüşme şeklinde planlandığı belirtildi. 

Projenin hedefleri

Projenin, “devlet korumasından ayrılan gençlerin potansiyel zorluklarla mücadele edebilmelerine katkı sağlamak”; “koçluk yaklaşımıyla onlara dokunarak hayata eşit ve güçlü şekilde atılabilmelerine destek olmak”; “gençlerin hayata dair motivasyonlarını artırmalarına ve potansiyelleri ile güçlü yanları ortaya çıkarmalarına destek olmak” ve “günlük yaşantılarının kontrolünü ellerine alarak toplum ile kaynaşmalarına, hayatlarında karşılaştıkları soru ve sorunlarla baş ederken hayata hazırlanışlarına eşlik etmek” gibi hedefler içerdiği vurgulandı.

Gönüllü koçluk için son başvuru tarihi 31 Ağustos 2021

ICF Türkiye tarafından yapılan açıklamada, projede yer alacak gönüllü koçlardan aşağıdaki şartların arandığı belirtildi:

Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (ICF Türkiye) aktif üyesi olması

ACC, PCC veya MCC seviyesinde geçerli ICF unvanına sahip olması

ICF tarafından akredite olan kurumlardan en az 125 saat temel koçluk eğitimi almış olması

Koçluk ile ilgili ilk eğitime en az 2 yıl önce başlamış olması

 

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu