Sponsorlu Bağlantılar

HIV Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

HIV Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

2020 döneminde ek ücretsiz olarak aids test fiyatları incelenebilir. Dünya çapında görülen tehlikeli bir hastalık olan ve toplumlarda Aıds olarak da tanımlanan Hıv bir çeşitli nedenler sonucunda bir virüse bağlı olarak meydana geliyor. Sinsi bir sağlık sorunu olması sebebiyle belirtilerini bazı durumlarda uzun süreli olarak ve ayrıca hiv testi fiyatları farklılık göstermeyebilir. Ancak tedavisinde yüksek başarı elde edilmesi ve virüsün daha kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmesi açısından henüz ilk belirtilerinden itibaren gerekli tedavi süresine geçilmesi gerekiyor. Bu hastalığın teşhisinde ilk olarak ELİSA testi olarak da tanımlanan kan testi gerçekleştirilir. Başlı başına bir virüs türü olan HIV vücuda giriş sağladıktan yaklaşık olarak 3 ila 8 haftalık zaman dilimi neticesinde vücut bu kapsamda virüs ile mücadele edebilmek açısından antikor adını alan bir enzim salgılıyor. Söz konusu antikorların değerlendirilme süresi ise ortalama olarak 90 gündür. Bu döneme ise pencere dönemi adı veriliyor. Uygun hiv testi fiyatları ise geçmiş dönemlere oranla bugün daha düşük olabiliyor.

Testin Gerçekleştirilme Zamanı

Testin gerçekleştirilme zamanı yukarıdaki durumlara bağlı olarak en düşük 4 ila 6 haftalık zaman dilimi aralığında gerçekleştirilebilir. Kan içerisinde yer alan antikor seviyelerinin ELİSA testi üzerinden değerlendirilmesine ise Anti-Hıv testi denilir. Ancak pencere süresi kapsamında antikorların henüz net olarak olgunlaşmamasına bağlı olarak bu test ölçümlerinde net neticelerin elde edilmesi mümkün olmayabiliyor. Uzmanlar tarafından da belirtilen testin gerçekleştirilme zamanı sonucunda elde edilen pozitif neticenin Wstern Blotting uygulaması üzerinden yeniden tekrar edilerek değerlendirilmesi söz konusudur. Bu kapsamda hiv testi fiyatları listesine bakılarak da virüs için tanı konulabilir. Ayrıca pencere süresi de hastalar arasında farklılık teşkil edebilir. Bu doğrultuda normalden daha kısa zaman diliminde antikorlar olgunlaşabileceği gibi 28 günden daha uzun süreli olarak da büyüme gösterebilir. Bu sebeple korunmasız olarak gerçekleştirilen cinsel birliktelik veya temas sonucunda 90 günlük zaman dilimi içerisinde testin gerçekleştirilme zamanı uygun olması gerekiyor. Antikor testlerinde 3 aylık süreç sonrasında elde edilen negatif sonuçların doğruluk payı %100’e yakındır.

HIV Hastalığında Tanı Yöntemleri

Hıv hastalığında tanı yöntemleri oldukça geniştir. Gelişmiş tıbbi cihazlar üzerinden gerçekleştirilen teşhis uygulamalarında bu doğrultuda yüksek başarılı sonuçlar elde edilebilir. Ancak etkili hıv hastalığında tanı yöntemleri olmasına rağmen hastalığın tamamen ve kalıcı olarak yok edilmesi mümkün değildir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere hastalıkta teşhis yöntemi genellikle kan testi üzerinden gerçekleştirilir. Ancak hıv bulaştıktan sonrasında da test için belirli bir zaman diliminin geçmesi gerekiyor. Bu kapsamda hıv hastalığında tanı yöntemleri saplanmasında da vücut tarafından virüse karşı salgılanan antikorlar değerlendirilerek teşhis süresi gerçekleştirilir. Bu bakımdan özellikle antikorların meydana geldiği zaman içerisinde gerekli testlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Yaygın Görülen Belirtiler

Hıv hastalığında yaygın görülen belirtiler hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Bu belirtiler bazı hastalarda erken sürede ortaya çıkabilirken bazı hastalarda hiv testi geç süreli olarak etkisini gösterebilir. Ateş, boğaz ağrısı ve boğazda iltihaplanma, mide bulantısı, huzursuzluk, virüsün ilerlemesine bağlı olarak şiddetli veya orta düzeyli baş ağrıları, lenf bezlerinde büyüme, yemek borusu, ağız ve genital bölgede yaralar, kas ve eklemlerde ağrılar, ciltte döküntüler gibi yaygın görülen belirtiler söz konusudur. Tüm bu yaygın görülen belirtiler haricinde bazı hastalarda tedavi süresinden 60 gün içerisinde zayıflama durumu da meydana gelebilir. Bu doğrultuda yaygın görülen belirtiler arasında ender olarak görülse de bu durum da söz konusudur. Doktor sitesinden aids test fiyatları incelenebilir.

Sessiz Dönem

Belirtisiz dönem olarak da tanımlanan sessiz dönem bu kapsamda herhangi bir belirtinin görülmediği süreçtir. Birkaç hafta kadar devam edebilen akut dönemi ve hiv testi sonrasında hastalar virüsle birlikte 10 yıllık zaman dilimi boyunca sessiz dönem kapsamında yer alabilir. Ancak buna rağmen hasta yaşam boyu olarak bu tehlikeli virüsün taşıyıcısı ve hatta bulaştırıcı kaynağı konumunda oluyor. Ayrıca sessiz dönem hastadan hastaya birkaç sene kadar da olabilir.

İleriki Dönem

Hastalığın ileriki dönem kısmında ise birçok belirtiler görülebilir. Bu dönemde lenf bezlerinde şişme, kilo kaybı, geçici hafıza kayıpları, yorgunluk, mantar problemi, kalıcı deri döküntüleri ve fırsatçı olarak da tanım gören enfeksiyonlar görülebilir. Aids hastalığında ileriki dönem isminden de tahmin edileceği gibi hastalığın riskli dönemde olduğunu gösterir. Bu dönemdeki hastalar sessiz dönemdeki hastalara oranla daha huzursuz olabiliyor. Hıv, Dünya Sağlık Kuruluşu tarafından da listeye alınmıştır. Bu hastalık ayrıca geçmiş yıllara oranla alınan tedbirler doğrultusunda sessiz ve ileriki dönem belirtileri daha düşük düzeyde görülebiliyor. Ancak buna rağmen hiv testi konulan hastalardan uzak durulmalı ve yakın temas içerisinde bulunulmamalıdır. 2020 yılında ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda aids test fiyatları pek çok ölümcül hastalık test fiyatlarına oranla daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı