Ekonomi

Günlük strateji bülteni

Bugün Ne Bekliyoruz?

Haftanın son işlem gününde Asya piyasaları ve ABD vadelileri, Biden’ın 1,9trln USD’lık teşvik paketine karşın çoğunlukla ekside seyrediyor. Dün akşam Fed Başkanı Powell’ın güvercin açıklamalarda bulundu. Powell enflasyonda sorun görmedikçe faizleri yükseltmeyeceklerini belirterek “Faiz oranlarını artırma zamanı geldiğinde bunu kesinlikle yapacağız ama bu zaman yakın değil.” dedi. BİST100 endeksinde de küresel satıcılı seyrin etkisiyle kar satışları devam edebilir, bu nedenle satıcılı bir açılış olası görüyoruz. Gün içinde 1.535 ve 1.520 seviyelerinin endeksin destek noktaları olacağını öngörüyoruz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

BIST100 endeksi dün günü, %0,81 oranında kayıpla 1.546,60 puandan tamamladı. Endeksin günlük hareket bandı 1.542,17-1.568,06 aralığında gerçekleşirken, Bankacılık endeksi %1,44, Sınai endeks ise %0,52 oranında azalışlarla günü tamamladılar. Küresel piyasalarda dün ABD mali teşvik paketine ilişkin beklentiler ve Çin’den gelen pozitif dış ticaret verilerinin etkisiyle risk iştahı yüksekti. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 9 Ocak’ta sona eren haftada Mart ayından beri en yüksek seviyesi olan 965 bine yükselerek 790 bin piyasa beklentisini aştı. Almanya ekonomisi ise, 2020 yılını beklentilere paralel %5 daralmayla tamamlayarak 11 sene sonra ilk defa yıllık bazda daraldı. Avrupa Merkez Bankası Aralık ayı para politikası toplantı tutanaklarında, Euro kurundaki yükselişin enflasyon görünümü üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceğine dikkat çekildi. Princeton Üniversitesi Bendheim Finans Merkezi tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Fed Başkanı Jerome Powell ise, “”Enflasyonda sorun görmedikçe faizleri yükseltmeyeceğiz. Enflasyonun bir süre %2’nin üstüne çıkmasına izin vermemiz gerek” dedi. ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu düşünüyorum diyen Powell, “Düşük enflasyon ekonomide daha zor çözülen bir sorun” ifadesini kullandı. Fiyatlardaki tek seferlik artışların kalıcı enflasyon anlamı taşımadığını belirten Powell “Salgının yavaşlaması ile harcamalarda ve fiyatlarda artış görülebilir” dedi. Powell, “Enflasyonun hedefe ulaşması konusunda belirli bir formüle bağlı değiliz. Enflasyonda dinamikler çok hızlı değişmiyor” şeklinde konuştu.

Güne %0,5 primle başlayan BİST100 endeksi 1.570 direncine takıldı. Herhangi bir negatif haber ya da veri akışının olmadığı ve kur hareketlerinin sakin seyrettiği günde Endeksin rekor seviyelerinde kar satışlarının yeni alımlara karşı galip geldiğini gördük. Türkiye genelinde Konut Satışları 2020 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %47,6 azalırken, bir önceki yıla göre %11,2 artarak 1,5mn oldu. TCMB verilerine göre yabancı girişi yılın ilk haftasında net 777mn USD olurken döviz mevduatları 199mn USD artış kaydederek toplamda 235,9mlr USD ile yeni rekor seviyesine ulaştı ve dolarizasyonda çözülmeye dair herhangi bir sinyal vermedi.

Veri gündemi: Bugün yurtiçinde TCMB Beklenti Anketi sonuçları ve Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi verileri takip edilecek. Yurtdışında ise, İngiltere sanayi üretimi büyüme ve dış ticaret, ABD’den ise perakende satışlar sanayi ve üretici fiyatları verileri takip edilecek.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı