DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 436259-0,62%
İstanbul
25°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gündem tarım dışı istihdam verisi

Gündem tarım dışı istihdam verisi

ABONE OL
4 Eylül 2021 04:00
Gündem tarım dışı istihdam verisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün ABD’de TSİ 15.30’da açıklanacak tarım dışı istihdam verisi (Beklenti: 725bin) öncesinde küresel piyasalarda kısmi iyimserlik gözleniyor. Dün pozitif bir görüntüyle günü tamamlayan ABD borsaları bu sabah vadelilerde %0,2 civarında yükselişte. Asya’da ise Çin hariç çoğu borsa artıda seyrediyor. Piyasanın daha düşük bir veriye göre pozisyonlanması nedeniyle olası iyi bir veri Dolar güçlenmesi ve borsalarda da satışla sonuçlanabilir. Yurtiçi tarafta ise saat 10’da açıklanacak ağustos ayı enflasyon verisi önemli. Beklenti yıllık enflasyonun %18,70’e gerilemesi yönünde. Politika faizi olan %19’un altındaki rakama piyasa olumlu tepki verebilir. Özetle, düşük bir enflasyon ve beklentilerin altındaki bir tarım dışı istihdam verisi Borsa İstanbul için en olumlu senaryo olarak duruyor. Böyle bir senaryoda da BIST100 endeksi 1.500 seviyesine yönelebilir. Endekste ara ve ana direnç ise sırasıyla 1.492 ve 1.511 seviyelerinde. Diğer yandan, geri çekilmelerde 1.468 ve 1.458 sıralı destek seviyeleri olarak izlenebilir. Endeksin güne ise hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

 


 

     

MAKROEKONOMİ

   

Yurt içinde dün Ticaret Bakanlığı tarafından ağustos ayı geçici dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre, ağustos ayında ihracat 18,9 milyar USD, ithalat ise 23,2 milyar USD gerçekleşti. İhracatta geçen ayki düşüş sonrası tekrar aylık artış görmekteyiz. 12 aylık ihracat ise kümülatif bazda 207,5 milyar USD ile rekorunu yeniledi. Dış ticaret açığı ise 4,28 milyar USD’den 4,31 milyar USD’ye çıktı. İthalatta ise aylık %12,2 artış görmekteyiz fakat çoğunluğunu ham madde ithalatındaki artış oluşturmakta ki bu da imalat PMI raporunda yer alan firmaların tedbir amaçlı stok artırımı kaynaklı bir duruma işaret edebilir. Tüketim malı ithalatı ise %2,8 arttı. Fasıllar bazında bakıldığında ise ağustos ayında Brent petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen ekonomik aktivitedeki artışla enerji ithalatındaki artış dikkat çekmekte. İhracat açısından bakıldığında ise motorlu kara taşıtları ihracatı ise ilk sırada yer almakta. Altın ithalatı ağustos ayında da ilk 5’te yer almayarak cari açık lehine olumlu sürecin sürdüğüne işaret etti.

Dün ABD tarafında, 28 ağustos haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları 14 bin kişilik düşüşle 340 bin kişi seviyesine geriledi ve böylece salgının başlangıcı olan Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye geldi. Öte yandan, işverenlerin açık pozisyonları doldurmak için yeterli kalifiye işçi bulmakta zorlanmaları nedeniyle, işgücü arzı kıtlığı etkili olmaya devam ediyor. Ayrıca ABD’de federal ve eyalet işsizlik yardımları dahil olmak üzere pandemi dönemi programlarının, birçok eyalette 6 Eylül’e kadar sona erecek olması nedeniyle, yeni işsizlik maaşı başvurularının önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha da düşmesi olası gözükmekte.

Ayrıca ABD’de temmuz ayına ilişkin fabrika siparişleri aylık bazda %0,4 oranındaki artışla beklentilerin üzerinde artış kaydederek yükselişini sürdürdü ve güçlü sanayi üretimine işaret etti. Fabrika siparişleri bir önceki ay ise %1,5 oranında artış kaydetmişti, bu bakımdan temmuzda artış hızında kısmi yavaşlama gözlendi.

Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ilişkin ÜFE verisi açıklandı. Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ilişkin ÜFE aylık bazda %2,3 oranında artışla %1,1 seviyesindeki beklentileri aştı, söz konusu aylık artış Ocak 1995’ten bu yana en büyük aylık artışa işaret etti. Yıllık bazda ise %10,2’den %12,1 seviyesine yükseldi ve böylece veri setinin uzandığı 1982 yılından bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi. Yıllık bazda ÜFE’deki artışta, özellikle enerji ürünleri grubu ve ham madde fiyatlarının artışındaki hızlanma etkili oldu.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 16.45’te ağustos ayına ilişkin hizmet sektörü PMI nihai verisi açıklanacak. ABD’de ağustos ayına ilişkin hizmet PMI öncü verisi 59,9’dan 55,2 seviyesine gerilemişti. Veri, hizmet sektöründeki iş gücü sıkıntısı, Delta varyantının yayılması ve tedarik zinciri kesintileri nedeniyle Aralık 2020’den bu yana en zayıf genişleme hızına işaret etmişti.

Ayrıca TSİ 17’de ABD’de ağustos ayına ilişkin ISM imalat dışı PMI endeksi verisi açıklanacak. ABD’de temmuz ayına ilişkin ISM imalat dışı PMI endeksi, 60,1’den 64,1 seviyesine yükselerek beklentileri aşmıştı.  Endeksin ağustosta ise 61,5 seviyesine hafif gerilemesi ancak güçlü büyüme bölgesindeki seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Bunun yanında, TSİ 15.30’da ABD’de ağustos ayına ilişkin istihdam piyasası verileri açıklanacak. ABD’de temmuzda tarım dışı istihdam artışı geniş çaplı mali desteklerin etkisi, kısıtlayıcı tedbirlerin gevşetilmesi ve aşılamaların hızlanmasının olumlu etkisiyle 850 bin kişi seviyesinden 943 bin kişi seviyesine yükselerek son 11 aydaki en güçlü artış olarak kaydedilmiş ve beklentileri aşarak istihdam piyasasındaki iyileşmenin hızlandığına işaret etmiş ve varlık alımlarına yönelik tartışmaları güçlendirmişti. Firmaların uygun nitelikli iş gücü bulma baskısının sürmesinden şikayet etmeye devam etmelerine karşın iş gücü piyasasında toparlanma devam etmişti. Tarım dışı istihdam artışının ağustosta ise 725 bin kişi artışla önceki aya göre kısmi azalsa da güçlü seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Diğer yandan, ABD’de işsizlik oranı ise temmuzda %5,9’dan %5,4 seviyesine gerilemiş ve Mart 2020’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti. İşsiz sayısı 782 bin kişi azalarak 8,7 milyona gerilemiş, bununla birlikte pandemiden önceki seviyelerinin oldukça üzerinde seyretmeye devam etmişti. Pandemi öncesi dönem olan Şubat 2020’de işsizlik oranı %3,5 seviyesinde ve işsiz sayısı ise 5,7 milyon kişi civarındaydı.

Avrupa genelinde de ağustos ayına ilişkin hizmet PMI nihai verileri açıklanacak. Öncü verilere göre ağustosta hizmet PMI’lar, artan Delta varyantı vakalarına yönelik endişelerle kısmi düşüş sergilemişti. Bu kapsamda hizmet PMI’ların, Almanya’da 61,5, Fransa’da 56,4, Euro Bölgesi’nde 59,7 ve İngiltere’de 55,5 seviyesinde gerçeklemesi bekleniyor.

Bunun yanında, TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ilişkin perakende satışların aylık bazda %0,1 oranında artması ve yıllık bazda ise %4,8 oranında artarak yükselişini sürdürmesi bekleniyor.   

Yurt içi tarafta ise, ağustos ayına ilişkin TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak. Temmuz ayında TÜFE beklentilerin üzerinde aylık %1,8 artmış, yıllık TÜFE ise %18,95’e yükselerek Nisan 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı. Gıda ve enerji grubundaki fiyat artışları belirginleşirken, mallar grubunda gıda ve enerji grubu hariç tutulduğunda enflasyon aylık bazda düşmekteydi. ÜFE de aylık %2,46 artarak artış hız kesse de yıllık bazda %44,92’ye yükselmişti. Çekirdek enflasyon olarak izlenen C endeksi aylık %0,62 artarken, yıllık %17,47’den %17,22’ye gerilemişti. Foreks Anketi’ne göre ağustosta beklenti ise enflasyonun %0,65 gelerek, yıllık enflasyonun %18,70’e gerilemesi yönünde. Özellikle otomotiv sektöründeki ÖTV düzenlemesi ve enerji fiyatlarındaki kısmi düşüş ve açılmanın etkisinin azalması enflasyonda kısmi yavaşlama olmasına sebep olabilir.
 
Bugün TCMB DTH ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak.

Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz. 27 Ağustos haftasında toplam DTH miktarı 4,08 milyar USD artış (bireysel 1,3 milyar USD artış ve kurumsal 2,78 milyar USD artış) kaydetti. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %55,2’den %54,9’a geriledi. TL kredilerde haftalık %0,82 artış, YP kredilerde %0,84 artış, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,83 artış görmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Emlak Konut GYO (EKGYO, Sınırlı Pozitif): T.C. Çevre Şehircilik Bakanlığı (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) mülkiyet ve tasarrufundaki muhtelif taşınmazların, toplam 1.069mn TL (KDV Hariç) bedel üzerinden Şirket tarafından satın alınmasına ilişkin; Şirket ile T.C. Çevre Şehircilik Bakanlığı (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) arasında 27.08.2021 tarihinde protokol imzalanmıştır.
 
19 Ağustos 2021 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Migros (MGROS, Nötr): Şirket’in, 9 adet Migros, 8 adet Migros Jet, 1 adet 5M ve 8 adet Macrocenter formatında toplam 26 satış mağazası Ağustos ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 31 Ağustos 2021 itibariyle Şirket’in yurtiçinde toplam mağaza sayısı 2.470’tir.

Petkim (PETKM, Nötr): Petkim, hakim ortağı STEAŞ’ın ortaklık yapısındaki değişiklik ile ilgili şu duyuruyu yapmıştır: “Şirketimizin 14 Ağustos 2015 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere; Goldman Sachs International (“Goldman Sachs”) ve JP Morgan Securities Plc birlikte; Goldman Sachs’ın 1,3 milyar ABD doları karşılığında, State Oil Company of the Azerbaijan Republic’in (Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi, “SOCAR”) bağlı ortaklığı ve hakim ortağımız SOCAR Turkey Enerji A.Ş.’nin (“STEAŞ”) artırım sonrası toplam sermayesinin %13’üne karşılık gelecek şekilde 890,574,713 adet yeni çıkarılacak hisseyi almasına ve eş zamanlı olarak STEAŞ ve SOCAR’ın bağlı ortaklığı Sermaye Investments Limited’in (“SIL”) her biri ile 6 yıl süreli satma opsiyonu anlaşması imzalanmasına yönelik bir işlem yapılmıştı. Hakim ortağımızdan Şirketimize ulaşan bilgiye göre, STEAŞ’ın yukarıda sözü edilen işleme konu olan sermayesinin yaklaşık %13’ünü temsil eden 890,574,713 adet hissesinin SIL tarafından satın alınması işlemi tamamlanmış olup, SOCAR’ın STEAŞ’ta sahip olduğu doğrudan ve dolaylı hissedarlık oranı %87’den %100’e yükselmiştir.”

18 Ağustos 2021 Tarihli Petkim Raporumuz için tıklayınız…

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): 02.09.2021 tarihinde Vestel Beyaz Eşya (VESBE, Nötr) payları ile ilgili olarak 46,2 fiyattan 5mn adet satış işlemi özel emir yoluyla ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Şirket’in Vestel Beyaz Eşya sermayesindeki payı 02.09.2021 tarihi itibarıyla %82,53’e gerilemiştir. Bu pay satışını takip eden 180 gün boyunca ilave hisse satışı yapılmayacağı taahhüt edilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Enerji: BOTAŞ, 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere konut tarifesinde değişiklik yapmazken, sanayi tarifesinde %15, doğal gaz santrallerine uygulayacağı tarifede ise %15 artış yaptı.

Halka Arz: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 13,87 TL’den halka arz başvurusunu onayladı.

Otomotiv: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Ağustos ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2020 yılı Ağustos ayına göre %5 azalarak 58 bin 454 adet oldu. 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %24,3 artarak 501 bin 4 adet olarak gerçekleşti. ODD yıl sonu pazar tahmininin 825,000 ile 875,000 adet aralığına yükseltirken, ODD Genel Sekreteri Hayri Erce bu rakamlara ulaşılıp ulaşılmasının tedarik zincirinde çip krizi nedeniyle meydana gelebilecek arz aksamalarına bağlı olacağına dikkat çekti. ODD’nin bir önceki tahmini 775,000 ile 825,000 adet aralığındaydı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kervansaray Yatırım Holding (KERVN): Payları Yakın İzleme Pazarı’nda işlem görmekte olan Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. (Şirket) ile ilgili olarak, son üç yıllık finansal tablolarına ilişkin bağımsız denetim raporlarında denetçilerin görüş bildirmekten kaçınması nedeniyle Borsa İstanbul tarafından Kotasyon Yönergesi’nin 23/1-g maddesi kapsamında Şirketin uyarılmasına karar verilmiştir.
    

FAİZ PİYASALARI
 

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 53 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 314 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,29 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,28-%1,31 bandında hareketin ardından %1,29 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 15 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dumanbet güncel Dinamobet güncel Sekabet yeni Supertotobet üyelik Marsbahis üyelik instagram takipçi satın al Seojen instagram takipçi satın al SMM Panel SMM Panel Instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al takipçi satın al bedava internet bayan doktor

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Özel Dedektif - instagram beğeni satın al - Tiny House - Antalya haber - Ucuz takipçi satın al - Ucuz takipçi satın al - Yalova haber - Sünger