Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kayması Ameliyatı

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması diğer bir adı ile şaşılık, normalde belirli bir simetri içerisinde olması gereken gözlerin aynı hizada olmaması ile ilgili bir göz problemidir. Göz kayması bulunan kişilerde, gözler farklı noktalara bakar. Göz mükemmel bir sisteme sahip olan duyu organlarıdır ve insanların dış dünyaya baktıkları pencereleridir. Doğumdan itibaren göze gelen görüntüler, beyin merkezine ulaşarak üç boyutlu görme gelişmeye başlar.

Doğumdan sonraki ilk 3 ayda bebeklerde, göz kayması görülebilir. İlk 3 ayda görülen bu şaşılık, normal karşılanabilir. Ancak bu şaşılık 4. aydan sonra da devam ederse hemen bir göz doktoruna muayene olunması gerekir. Göz kayması tedavisi rahatsızlığın boyutuna göre farklılık gösterir. Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan şaşılık, bazen ileriki yaşlarda da görülebilir. Göz kaymasının çok sebebi bulunabilir. İlerleyen göz kayması rahatsızlıklarında göz kayması ameliyatı gereklidir.

Göz Kayma Ameliyat Fiyatları

Göz kayması tedavisi için uygulanacak yöntem, göz kaymasının tipine ve derecesine göre değişiklik gösterir. Göz kayması ameliyatı, çocuklara ve yetişkinlere yapılabilen bir cerrahi işlemdir. Yaklaşık 1 saat kadar süren şaşılık ameliyatı sonrasında, gözler kısa bir süre içerisinde iyileşir. Yaklaşık 1 hafta sonra kişiler, günlük hayatına devam edebilir.

Göz kayması ameliyatı sonrasında genellikle başarı oranı yüksektir. Ancak işlemi yapacak cerrahın işinde uzman ve deneyimli olması gerekir. Kişilerin sosyal hayatını ve sağlığını olumsuz yönde etkileyen göz kayması tedavisi için göz doktorunun verdiği tedavilere ve talimatlara aynen uyulmalıdır. Göz kayması ameliyatı fiyatları, işlemin gerçekleştirileceği kişiye ve sağlık kurumuna göre farklılık gösterir. Fiyat hakkında detaylı bilgi için daha önceden işlemi gerçekleştirecek kurumdan bilgi alınmalıdır.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Göz kayması tedavisi rahatsızlığın boyutuna göre farklılık gösterir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte şaşılık tedavisi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Şaşılık, kişilerde pek çok sebepten dolayı görülebilir. Kişiden kişiye farklılık gösteren tedavi yöntemlerinde; gözlük kullanımı, göz kapama tedavisi, ortoptik tedavi, cerrahi müdahale gibi tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Bazı kişilerde görülen şaşılık, genellikle kas kusuruna bağlı olarak oluşur.

Bu durumlarda gözlük tedavisi ile gözdeki şaşılık düzeltilebilir. Şaşılığın nedeni, gözdeki tembellikten dolayı ise bu tür kişilere kapama tedavisi uygulanır. Sağlıklı göz belirli sürelerde kapatılarak diğer gözün çalışması sağlanır. Çocuklarda göz kayması tedavisi için genellikle göz kapama, gözlük kullanımı veya diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Her iki gözünde görme derinliğini ve yeteneğini kaybeden kişiler için ortoptik tedavi uygulanır. Ortoptik tedavi, şaşılık dışında diğer bazı göz sorunları içinde tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Şaşılık tedavilerinde şaşılığın derecesine göre cerrahi müdahalede gerekebilir.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz kayması tedavisi göz hastalığının tipine ve boyutuna göre farklı yöntemler tercih edilir. Çocuklarda çok fazla görülen şaşılık, genetiksel veya daha sonradan görülen bazı rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkabilir. Özellikle ailede şaşılık ve göz tembelliği bulunan kişilerde, daha dikkatli olunması gerekir. Halk arasında, şaşılığın zamanla düzeleceği tanısı kesinlikle yanlıştır.

Şaşılık asla kendi kendine düzelecek bir rahatsızlık değildir. Bebeklerde 6 aydan sonra şaşılık halen devam ediyorsa, hemen çocuğun bir göz doktoruna götürülmesi gerekir. Çocuklarda şaşılık, genellikle gözlük kullanımı ile tedavi edilebilir.

Göz kayması ameliyatı çocuklara genel anestezi ile yapılır. Çocuklarda göz kayması gibi bir sorun olmaksızın belirli aralıklarda göz muayenesi yaptırılması gerekir. Göz rahatsızlıklarında, erken teşhis ve tanı çok önemlidir. Çocuklar görme duyusunu, 7 ile 10 yaş arasında tamamlar. Bu nedenle çocukların sağlıklı bir görme gelişimine engel bir durum görülürse hemen tedavi edilmesi gerekir.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı