Gündem

Gökçen: “Hakkını arayan genç arkadaşlarımızın yanındayız”

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Barınamıyoruz grubunun Ankara’da gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “AKP iktidarının gençlere layık gördüğü bu şiddet, bu baskı; yurtların yetersiz, kiraların fahiş, evlerin sağlıksız, hayatın pahalı olduğu gerçeğini gizleyemiyor. Hakkını arayan genç arkadaşlarımızın yanındayız.”

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Barınamıyoruz grubunun Ankara’da gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen, şu açıklamayı yaptı:

“Devletin yurtlarının yetersiz, kiraların fahiş, evlerin rutubetli ve depreme dayanıksız olduğu; enflasyonun tavan yaptığı bir dönemde öğrenciler temel haklarına erişemez hale geldi. Hayata borçlu başlatılan ve barınamayan gençler, haklarını aramak için bugün Ankara’ya geldi. Gençler şunu söyledi: ‘Biz o bütçenin şirketlerin borçlarının silinmesine değil, gençlere harcanmasını istiyoruz. Biz, yurt kapasitelerinin artırılmasını ve koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz. Yirmili yaşlarının başında borçlarından dolayı gece uyuyamayan milyonlarca gencin sesi olmak istiyoruz’ dediler.

Yanlış mı söylediler? Bu ülkede milyonlarca kişinin yaşadıklarını dile getiren gençler çok sert bir şiddete uğrayarak gözaltına alındılar. Yanlış mı söyledi gençler? Bu ülkede milyonlarca aile, çocuğunu okutmak için büyük zorluk çekmiyor mu? Bu ülkede milyonlarca genç, ailesinden harçlık bile alamaz duruma gelmedi mi? Yanında ailesi olmayan gençler, devletin en ufak bir varlığını, desteğini hissediyor kim diyebilir? Öğrenciler bu halde, mezunlar farklı durumda mı? Bugün yüz binlerce üniversite mezunu genç hala ailesinden bağımsız yaşayabilecek durumda değil. İnsanlar temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz halde.

Gençlerin geçinemediğini anlatmak isteyen, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bugünlerde görüştüğü bütçenin hesabını bütün siyasetçilerden sormak isteyen gençler Ankara girişinden itibaren hak gaspına uğruyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin koskoca başkenti, temel haklarını talep eden gençlere yasaklandı. Gençler şiddet gördü, hukuksuzca gözaltına alındı. AKP iktidarının gençlere layık gördüğü bu şiddet, bu baskı; yurtların yetersiz, kiraların fahiş, evlerin sağlıksız, hayatın pahalı olduğu gerçeğini gizleyemiyor. Bizler, bu sorunların en yakın muhatabı olarak haklarını arayan genç arkadaşlarımızın yanındayız.

Onlarla birlikte görevini yapan bağımsız bir gazeteci de yalnızca işini yaptığı için, basın kartı konusu bahane edilerek gözaltına alındı. Bir kez daha hatırlatıyoruz: Gazetecilik, tanınması bir siyasi partinin takdirine bağlı bir meslek değildir. Gazetecilik tam da halkın sorunlarının yöneticilere rağmen dile getirilmesi için, halkın haber alma hakkı için vardır.

Hakkını arayan gençleri ve onların sesini duymamızı sağlayanları derhal serbest bırakın. Hatırlatıyoruz: Bugün kanunsuz emir uygulayıp suç işleyenler, yarın ‘ben emir kuluydum’ mazeretinin arkasına sığınamazlar.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu