Gündem

Global piyasalardaki iyimser hava

Global piyasalardaki iyimser hava ve aybaşı etkisi ile borsalarda pozitif hava devam etti. Aybaşından beri geçen 3 günde Fransa CAC40 Endeksi % 2 daha yükselerek yeni zirve rekoru kırarken Hollanda AEX Endeksi % 1.5 daha yükselerek yeni zirve rekoru kırdı. ABD’de ise endeksler yeni rekor kırmaya devam ederken önceki gün yaşanan patinaj dün de devam etti. Son bir haftada % 5 değer kaybeden petrol bu noktada öncü gösterge olarak kabul edilebilir. Kötü bir Temmuz’un ardından yeni aya % 2.5-3.3 arasında yükselişle başlayan Çin, Kore ve Hindistan endeksleri ise bu sabah yatay seviyelerde seyrediyor.

 

Türkiye’de BIST100 Endeksi tam 7 işgünüdür yükselerek 200 günlük hareketli ortalamayı geçme noktasına geldi. Bunda yabancıların banka ve ASELS hisselerindeki yoğun alımlarının etkili olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla global para bolluğundan bize de düşen payın artması pozitif tarafta görülebilir. Uzun zamandır yoktular, “buna da şükür” diyebiliriz. TCMB’nin bugün açıklayacağı haftalık sıcak para verileri bize büyüklüğü konusunda ipuçlarını verecektir. Kısa vadeli göstergelerin aşırı alım bölgesinde olması ise eksi tarafta görülebilir.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan akşamki canlı yayında; salgın, orman yangınları ve gündeme dair konularla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ekonomiyle ilgili “öncü göstergelere baktığımızda büyüme eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Yüzde 7’nin üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız. Enflasyon noktasında da biz ağustosla birlikte enflasyonda da düşüşü göreceğiz. Bunun oranı şu anda bulunduğumuzun çok daha altında olur. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz de düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır” diye konuştu.

 

STRATEJI

 

BIST100 Endeksinde 1425 sonrasında aşağı gidişte iki kez 1341 test edildi ve tepki geldi. 7 günlük yükselişle 200 günlük ortalama yukarı geçildi. Artık aşağıda 1400 destek!

 

Kaynak Yunus Kaya – Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı