Sponsorlu Bağlantılar

Dedektör

Dedektör

Dedektör yeraltına gönderdiği sinyaller sayesinde değerli madenleri bulunması içi kullanılan bir aygıttır. Gönderilen sinyaller geri dönüt olarak dalgaların cihazda değer olarak gösterilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle dedektör çeşitliliğini artırmıştır.

Dedektör Türleri

Dedektörler define dedektörü, metal dedektörü, altın dedektörü, güvenlik dedektörü ve kapı geçiş dedektör olarak söyleyebiliriz. Günlük hayatta kapı girişinde bulunan güvenlik görevlileri tarafından en çok tercih edilen el dedektörü türünü de söylemek mümkündür.

Dedektörün Özelikleri

Tercih edilecek dedektör kolay kullanıma sahip bir cihaz olmalıdır. Yapılacak arazi yapısına uyumlu ve uygun başlıklı olan cihazla yapılan aramalarda daha çok verim alınmaktadır. Manyometre özelliği olması sayesinde daha çok derin araştırmaları yapmasını sağlamaktadır. Değerli değersiz madenleri ayıracak özelliği olması kullanıcı için çok faydalı olur. Şarj edilebilir özelliğine sahip ve yüksek kapasiteli pilli olması lazımdır. Aynı zamanda GPS navigasyon sistemi olması nedeniyle yerin koordinatların belirlenmesi ve sistem tarafından kaydedilmesini sağlamaktadır.

Dedektör Fiyatları

Dedektör fiyatları cihazların özelliklerine göre fiyatları değişmektedir. Günümüzde dedektör fiyatları 3000 liradan başlayarak 10000 liraya kadar çıkabiliyor. Alınacak dedektör amacına uygun hangi iş için kullanılacaksa ona göre dedektör alınması gerekir.

Dedektör Türlerinden Define Dedektörü

Define aramak isteyenler için olması gereken cihazlardan biriside define dedektörüdür. İyi bir define dedektörü sayesinde geniş bir alandan kısa sürede yeraltında bulunan madenler kolayca tespit edilebilir. Define işlerinde kullanılacak dedektörler hiç kuşkusuz manyometre özelliği bulunması gerekir. Manyometre define dedektörü çok kullanışlı olup yenir bir alanda tarama yapmasını sağlamaktadır. Manyometre define dedektörü yerin altına 3-5 metreye kadar madenleri tespit ederek dalgaları gönderebiliyor. Define aramak isteyenler daha çok eski yerleşim yerleri, mezarları, sit alanları, tarihi itibariyle çok eski zamanlara ait yerler gibi tercih edilmektedir. Çünkü bu yerlerde yeraltında değerli maden çıkma olasılığı daha yüksektir.

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı