Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milli sporcu bursu tanıtım programına katıldı

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile üniversitelerimizin hayata geçirdiği Türk sporuna yükseköğretimde %100 destek programının hayırlı olmasını diliyorum.

Sporcu bursu ile 2020 yılında Vakıf Üniversitelerine yerleşen 76 gencimizin her birini canı gönülden tebrik ediyorum.

Ülkemizi uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil ederek madalya kazanan gençlerimizin eğitim-öğretim hayatlarında da inşallah aynı başarıyı tekrarlayacak.

Bu  program bize spor ile eğitim öğretimin birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Bizim çocukluğumuzda maalesef spora gereken önem verilmez spor yapan çocuklar adeta hayta derlerdi.

Türkiye Bizim dönemimizde diğer alanlarla birlikte spor altyapısında da çağ atlamıştır.

Spor tesisi sayısını 1575 den 3903 e yükselttik.

Faal sporcu sayımız ise son 18 yılda 206 binden 3.000.623 bine ulaştı.

Okullarımızda yürüttüğümüz sportif yetenek taraması ile de tespit ettiğimiz kabiliyetli çocuklarımızı özel eğitime alıyoruz. Böylece kabiliyetli gençlerimizi çok erken yaşta keşfederek Türk sporuna yeni yıldızlar kazandırıyoruz.

Spordaki başarılarımızı artırmak için hayata geçirdiğimiz en önemli yatırımlardan biri de sporcu eğitim merkezlerimizde 43 ilimizdeki sporcu eğitim merkezlerimizde bugün 1061 gündüz 610 yatılı olmak üzere toplam 1671 sporcu yetiştiriyoruz.

Her başarı önemlidir ancak başarının kendisi kadar başarının emeğin kalitenin takdir edilmesi de önemlidir çünkü ödüllendirilen her başarı daha büyük başarıların öncüsü olacaktır.

Bu amaçla başarılı sporcularımızın emeklerini zayi etmemek adına devlet olarak farklı mali destek programlarını uygulamayı aldık.

2021 yılı itibarıyla sporcu eğitim merkezlerimizde devam eden gündüzlü sporcumuza aylık 565 lira yatılı sporcumuza ise aylık 706 lira harçlık ödemesi yapıyor.

Olimpiyat Dünya ve Avrupa şampiyonlarımıza aylık 2825 lira harçlık ödemesi yapıyoruz.

Üniversitesi ailesiyle hepimizin görevi gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmaktır. Üniversitelerimizde yapılan anlaşmalarla hayata geçirilen sporcu burslarını da bu çerçevede önemli bir adım olarak görüyor. Sporcu bursu ile belirli başarı kriterlerini sağlayan genç kurucularımız kazandıkları bölümlerde %100 burslu şekilde okuyabilecekler.

Sporcularımıza destek olan üniversitemizin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile el ele vermesi okullarımızı bilim yuvası olmanın yanında artık spor hayatımız için de birer merkeze dönüştürecektir

Türk sporuna çağ atlatacak bu protokolün hayata geçirilmesinde emeği olanlara teşekkür ediyorum.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu