Gündem

Çin’deki yurtiçi hava trafiği pandemi öncesi düzeyine ulaştı

Ancak yurtiçi uçuşlara yönelen talep, bu ülkede 2019 yılı düzeyine yeniden kavuştu. Nitekim uçak üreticileri Çin’e dönük satışlarına bu yaz sonundan itibaren yeniden başladı.
 
Bu bağlamda Airbus ekim ayı sonunda, üretimini Çin’deki fabrikasında tamamladığı A320 uçağının 500’üncüsünün teslimi vesilesiyle, Tianjin’de büyük bir kutlama düzenledi. Airbus Çin’de 12 yıl önce kurduğu fabrika sayesinde bu ülkede hızlı bir çıkış yakaladı ve Çin’in uçak filosunu Boeing ile eşit paylarla oluşturabildi.
 
COVID-19 salgını Çin’i bu sektörde daha stratejik kıldı. Nitekim Airbus yıllık bilançosunu, yılın üçüncü üç aylık döneminde, Çin’e yaptığı satışlar sayesinde düzeltebildi. Bu ülkenin iç piyasasının canlanması dolayısıyla Çin’e yapılan satışlar sektörün büyük üreticilerinin bellerini doğrultabilmesini sağlıyor.
 
Çin Sivil Havacılık Dairesi’nin saptamasına göre, uluslararası uçuşların neredeyse durmasına karşın yurtiçi hava trafiği, yazın sonundan bu yana salgın öncesi düzeyini yakalamış görünüyor. Öte yandan Çin Ulaştırma Bakanlığı’nın bir sözcüsü de ekim ayında, hava trafiğinin iç hatlarında yolcu yoğunluğunun, üçüncü üç aylık dönemde önceki yılın yüzde 98’ine ulaştığını açıkladı. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı