Gündem

Çin’de yılın ilk yarısında sanayi üretimi ve sabit varlık yatırımları hızlı büyüdü

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından yayımlanan verilere göre, ülkede katma değerli sanayi üretimi yılın ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 15,9 arttı. Böylece son iki yıldaki ortalama büyüme yüzde 7 oldu. NBS, ikinci çeyrekte sanayi üretiminin geçen yıla göre yüzde 8,9 arttığını, haziran ayındaki artışın ise yüzde 8,3 olduğunu vurguladı.

Sanayi üretimi, yıllık cirosu en az 20 milyon yuan (3 milyon dolar) olan belli büyük işletmelerin faaliyetlerini ölçmek için kullanılıyor. Özel sektörün üretimi haziran ayında yıllık yüzde 18,3 artarken, devlete ait işletmelerin üretimi ise yüzde 11,9 artış gösterdi. İmalat sektörünün üretimi, haziranda geçen yıla göre yüzde 17,1 artışla en hızlı büyümeyi gösterirken yüksek teknolojili imalat sektörünün üretimi yüzde 22,6 yükseldi.

Öte yandan NBS, ülkenin sabit varlık yatırımının 2021’in ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 oranında artış gösterdiğini de açıkladı. Yılın ilk beş ayındaki artış oranı yüzde 15,4 seviyesindeydi.

NBS’ye göre, toplam sabit varlık yatırımı yılın ilk yarısında 25,59 trilyon yuan (yaklaşık 3,96 trilyon dolar) olarak gerçekleşti. Yüksek teknoloji sektörlerine yapılan yatırımların yılın ilk yarısında yüzde 23,5 oranında artması dikkat çekti. Özel yatırımlar da bu dönemde yüzde 15,4 oranında büyüdü. Sabit varlık yatırımı; altyapı, gayrimenkul, makine ve diğer fiziksel varlıklara harcanan sermayeyi kapsıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı