Gündem

Çin ve Filipinler liderleri telefonda görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte ile telefonda görüştü.

Xi, Duterte’nin Ekim 2016’da Çin’e yaptığı ziyaretten bu yana geçen 6 yılda iki tarafın iki ülke liderleri arasında sağlanan fikir birliğine göre iyi komşuluk ve işbirliğini sürdürdüğünü ve anlaşmazlıkları uygun bir şekilde ele aldığını kaydetti.

İki ülke arasında kapsamlı stratejik işbirliği ilişkilerinin oluşturulduğuna, Çin’in Kuşak ve Yol girişiminin Filipinler’in kalkınma stratejisiyle kenetlendiğine, ikili ticaret hacminin bir kat arttığına işaret eden Xi, iki ülkenin COVID-19 salgınıyla mücadelede yardımlaştığını, bölgesel endüstri ve tedarik zincirlerinde istikrarın korunmasına beraber katkı yaptıklarını söyledi.

Xi, Güney Çin Denizi sorununun uygun bir şekilde çözülmesinin iki ülke arasındaki dostça işbirliğine önemli bir zemin hazırladığı gibi, bölgesel barış ve istikrarın korunması için önemli rol oynadığını hatırlattı.

Mevcut uluslararası durumun, bölgesel güvenliğin askeri ittifaklarla sağlanmasının mümkün olmadığını bir kez daha gösterdiğine işaret eden Xi, Filipinler ve bölgedeki diğer ülkelerle birlikte ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik konsepti izleyerek, bölgede barış ve istikrarı ortaklaşa koruyacaklarının altını çizdi.

Duterte, Filipinler’in Çin’le dostluk ve işbirliğini arttırarak, ikili ilişkilerini güçlendirmeye devam edeceğini vurguladı.

Çin’in yoksullukla mücadele deneyimlerinden faydalanarak, salgınla mücadele, altyapı tesisleri, turizm ve eğitim alanlarında işbirliğini ilerleteceklerini belirten Duterte, daha fazla Çin şirketinin Filipinler’e yatırım yapmasını beklediklerini dile getirdi.

Çin’le Güney Çin Denizi sorunu uygun bir şekilde çözmek için çaba harcayacaklarını yineleyen Duterte, ASEAN ile Çin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde olumlu rol oynamaya devam edeceklerini söyledi.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu