Gündem

Çin: Ukrayna krizinde savaş seçeneği poker fişi gibi kullanılmamalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’nin istihbarat biriminin güvenilirliğinin, Irak ve Ukrayna sorunlarındaki performansından çoktandır anlaşıldığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in BM Güvenlik Konseyi’nde dün yaptığı konuşmada Amerikalı istihbarat birimin Rusya’nın savaş için yola çıktığını ve gelecek birkaç gün içinde Ukrayna’ya karşı saldırı planladığını doğruladığını açıkladı. Blinken, ABD’nin söz konusu bilgileri savaş başlatmak yerine önlemek için paylaştığını vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında Çin’in Blinken’in açıklamasını nasıl yorumladığı soruldu.

Sözcü Wang, Ukrayna sorununun çözümünde savaş seçeceğinin poker fişi gibi kullanılmaması, yaptırım ve baskı uygulanmaması ve özellikle tarafların daha fazla kutuplaştırılmaması çağrısında bulundu. İlgili tarafların yeni Minsk Anlaşması temelinde Rusya dahil olmak üzere farklı tarafları ilgilendiren güvenlik sorunlarının görüşme yoluyla çözülmesi gerektiğine dikkat çeken sözcü, böylece tarafların Ukrayna krizinin çözüm yolunu bulmalarını hızlandırabileceklerini dile getirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -