Gündem

Çin, sanal paranın kontrolü için yeni önlemler alacak

Çin, finans sektöründeki riski ortadan kaldırmayı amaçlayan bir hareket olan sanal para dahil yeni alanlarda düzenlemeleri hızlandıracağını açıkladı. Merkez Bankası yetkililerinden Wen Xinxiang, sanal paraya ilişkin daha sıkı kontrol çabasının, finans sektöründeki riskleri bertaraf etmeye yönelik bir önlem olduğunu açıkladı.

Wen Xinxiang düzenlenen bir basın konferansı sırasında, suçluların fon transferi yöntemlerinin ve girişimlerinin sürekli olarak farklılaşması ve yenileşmesi dolayısıyla finans sektörünün kontrolünün gittikçe karmaşıklaştığına ve zorlaştığına işaret etti.  

Wen, dolandırıcıların denetimden kaçmak ve yakalanmamak için sanal para  kullanabildiklerini, gizli bankalara ve başka kanallara başvurduklarını belirtti. Bu bağlamda ticari bankaları ve ödeme kurumlarını, risk önleme yöntemleri ile ödeme hizmetlerini dengelemek suretiyle sahte sermaye akışını kesme çabası göstermeye çağırdı.

Yetkililer ticari bankaların ve ödeme kurumlarının, bu türden riskleri daha sağlıklı biçimde belirleyip yakalamak için özellikle büyük veri ve yapay zeka gibi teknik araçlardan daha yoğun biçimde yararlanmaları gerektiğini vurguladı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu