Gündem

Çin kamu şirketleri, Tibet’e 40 milyar dolarlık yatırım yapacak

Merkezi hükümet tarafından yönetilen Çin kamu girişimleri, güneybatı Çin’deki Tibet Özerk Bölgesi’ne 2021-2025 dönemi süresince 260 milyar yuandan (yaklaşık 40 milyar dolardan) fazla tutarda yatırım yapacak. Öte yandan bir konferans sırasında bu girişimlerin, Tibet’e 2,2 milyar yuan kadar bir destek de sağlamaya hazır oldukları belirtildi.

Merkezi hükümet tarafından yönetilen devlet girişimlerinin Tibet’in gelişimine destekleri konusundaki konferansta, ayrıca çok sayıda girişim bu özerk bölgeye ilişkin yatırım planlarını açıkladı. State Grid Corporation of China (SGCC), 2016 ila 2020 yılları arasında Tibet’e 52,6 milyar yuanlık yatırım yapmıştı. Bu kuruluş bu yıldan itibaren 2025 yılına değin 46,6 milyar yuanlık daha yatırım yapmayı ve bölgede elektrifikasyon projeleri lanse etmeyi planlıyor. 

Devlet Konseyi Kamu Malları Kontrol ve Yönetim Dairesi’nin bildirdiğine göre, merkezi hükümetçe yönetilen Çin kamu şirketleri, 2016 ile 2020 yılları arasında Tibet’e desteklerini yoğunlaştırarak, toplam 134,2 milyar yuanlık yatırım yapıp 9 bin 900 endüstri projesi gerçekleştirmişlerdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı