Gündem

Çin devlet şirketleri 2020’de gelir artışı sağladılar

Çin Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Çin devlet firmaları, geçtiğimiz yılda COVID-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen gelir artışı sağladı.
 
İlgili Bakanlık, devlet şirketlerinin işletme girdilerinin 2020 yılında, bir yıl öncesine kıyasla yüzde 2,1 oranında artarak 63 trilyon 290 milyar yuana (yaklaşık 9 trilyon 780 milyar dolara) çıktığını; bunun da ilk 11 ayda kaydedilmiş olan düzeye göre 1,3 puanlık bir artışa denk geldiğini bildirdi. 
 
Yine bir yıl öncesine kıyasla merkezi hükümetin yönettiği devlet şirketlerinin gelirlerinin yüzde 1,9 kadar azalmasına karşılık yerel düzlemde yönetilen firmalar yüzde 7,5 oranında gelir artışı gösterdiler.
 
Devlet şirketleri geçtiğimiz yılda, karlarının ise yüzde 4,5 oranında düştüğünü belirtti. Düşüş, 2020 yılı ocak-kasım döneminde yüzde 6,1 kadardı. Ancak sadece aralık ayında devlet girişimlerinin tümünün toplam karları bir yıl öncesinin aralık ayına kıyasla yüzde 13,8 arttı.
 
Yukarıda verilen sayılar finans şirketlerini dışarıda tutmakta olup merkezi hükümet tarafından işletilen ve eyalet düzeyindeki bölgelerdeki devlet şirketlerine ilişkindir. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı