Gündem

Çin, 2021’de küresel ekonomik büyüyeme yüzde 30 katkı yapacak

Çin Dışişleri Bakanlığı, tüm tarafların Çin piyasasıyla aktif şekilde kaynaşmasını ve fırsatları paylaşmasını beklediklerini açıkladı. Asya Kalkınma Bankası dün yayımladığı bir raporda Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 8,1 büyüyeceği tahmininde bulundu. BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı da aynı gün yayımladığı bir başka raporda, 2020 yılında Çin’in yüzde 14,7’lik payıyla küresel mal ihracatında dünya birincisi olduğunu bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin düzenlediği olağan basın toplantısında konuya değinerek, söz konusu raporların, uluslararası toplumun Çin’in COVID-19 salgınıyla mücadele başarısını takdirle değerlendirdiğini ve Çin ekonomisinin geleceğine güvenle baktığını gösterdiğini söyledi.

Wang Wenbin, Çin ekonomisinin büyüme eğilimini koruduğuna işaret ederek, bunun küresel ekonomik canlanmaya güç katacağını belirtti. Çinli sözcünün verdiği bilgilere göre, yılın birinci çeyreğinde Çin ekonomisi yüzde 18,3 oranında büyüdü, çekilen yabancı yatırımlar ise yüzde 39,9 oranında arttı. Birinci çeyrekte yabancı ülkelerde yapılan yatırım da yüzde 4,6 oranında artarak 31 milyar 790 milyon doları buldu. Çin’in 2021 yılında küresel ekonomik büyümeye yapacağı katkı oranının yüzde 30’u aşacağı tahmin ediliyor. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı