Ekonomi

Cari denge Ocak’ta 1,87 milyar USD açık verdi

Aylık bazda açıklanan cari açık rakamı 1,55 milyar USD olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmekle beraber, bizim beklentimiz olan 2,1 milyar USD’nin biraz altında açıklanmıştır. Cari denge, aylık dönemde ise geçen yılın Ocak ayına göre 166 milyon USD gerilemiştir. Yıllıklandırılmış bazda ise 36,6 milyar USD cari açık verilmiştir.

 

2020 yılında, cari açık açısından kredi büyümesi ve altın ithalatı belirleyici olurken, bu kalemler içinde altın ithalatında yavaşlamanın başladığını görüyoruz. Turizm gelirlerindeki azalma etkisi ise, bu yıl daha normal geçmesi beklenen bir sezon ile beraber belli ölçüde toparlanma gösterebilir. Bu bakımdan, özellikle bahar aylarından sonraki dönemde hizmetler dengesinin olumlu etkilenmesini bekleriz. Diğer taraftan, yurtiçinde daha sıkı finansal koşullara rağmen iç talep tarafında ithalatın yüksek derecede devam ediyor olmasından dolayı belirleyici bir yavaşlama görmemekteyiz. İç talepteki seyrin devam etmesi, buna ek olarak emtia ve petrol fiyatlarındaki artışın ithalatı fiyat bazında artırma etkisini görebiliriz. Petrol fiyatındaki 10 USD’lik değişim cari açığın milli gelire oranını yarım puan etkilerken, yıllık bazda da cari açık tarafında 4,4 milyar USD civarında bir etkide bulunmaktadır. 70 USD civarında olan Brent petrol fiyatı, genel olarak sene başında yapılan modellemelerdeki varsayımların üzerindedir.

 

Finansman tarafında doğrudan yatırım kaynaklı net girişler Ocak ayında 194 milyon USD olarak gerçekleşirken, portföy tarafında 4,8 milyar USD net giriş olduğu görülmektedir. Hisse senetlerinde net satış 293 milyon USD olurken, borçlanma araçlarında ise 924 milyon USD’lik net alım yapılmıştır. Resmi rezervler bu dönemde yeni ekonomi yönetiminin politikalarının etkisiyle 3,57 milyar USD artmıştır. Ortodoks para politikasının etkisiyle 2021 yılında cari açık finansmanında rezerv kullanımı ihtiyacının azalmasını bekleriz. Ocak 2021 döneminde cari işlemler dengesi 1,87 milyar USD açık verirken, net hata ve noksan veya kaynağı bilinmeyen sermaye hareketleri, aylık 3,8 milyar USD’lık giriş gösterdi.

 

Ödemeler dengesi… Kaynak: TCMB, Bloomberg

 

2020 yılında, genel olarak büyüme ve iç talep dinamikleri ile petrol fiyatlarının cari açık tarafında belirleyici olmasını bekleriz. Turizm gelirleri, geçen sene yaşanan kayıptan sonra bu sene daha pozitif yansıma gösterebilir. Burada da, denge noktası 2019’un daha altında ama 2020’nin üzerinde olacaktır. Yeni yılın ilk 2 ayına dair dış ticaret verileri altın ithalatı tarafında yavaşlamaya işaret etmektedir. Söz konusu kalem, en yüksek ithalat yapılan fasılların arasında çıkmıştır. Buna karşılık, iç talep devam etmekte ve ithalatın belli oranda yüksek kalmasına yol açmaktadır. Buna, özellikle enerji faturamızı etkileyen en önemli etken olan petrol fiyatını dahil ettiğimizde fiyat bazında cari açığa artırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu yıl, senelik bazda cari açığın geçen seneye göre yavaşlamasını beklemekle beraber 28 milyar USD civarında yıllık gerçekleşme olmasını bekleriz.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı