Gündem

‘Buz canavarı’ ilk Kuzey Kutbu seferinden dönüyor

11. bilimsel araştırma seferi için Çin’den Kuzey Kutbu’na doğru 15 Temmuz’da yola çıkan buzkıran gemisi 11 Eylül’de dönüş seyahatine başladı. Dönüşe geçmeden önce 8 Eylül günü ekip, Kuzey Kutup Okyanusu’nun Northwind çukurunda 1.870 metre derinlikten 18,65 metre boyunda bir dip çökeltisi karotu aldı.   
 
Bilimsel keşif seferinin ekip şefi Liu Yanguang, Çinli araştırmacıların Kutup Denizi’nden örnek çıkarmak için ilk kez 20 metreden uzun silindir biçiminde bir piston kullandıklarını açıkladı. Liu, dört saat süren numune çıkarma operasyonunun başarılı olmasını, ellerindeki bilimsel araştırma ekipmanının mükemmelliğine ve geminin olağanüstü manevra kabiliyetine borçlu olduklarını belirtti. Elde edilen numune, derinlemesine analize tabi tutulduğunda, Kutbun daha ileri düzeydeki bilimsel incelemelerine kesinlikle ışık tutacak.
 
Kar veya Buz Canavarı diye de anılan Xuelong 2, geçen nisan ayında Güney Kutbu’nda keşif seferine çıkmıştı. Daha sonra çıktığı bu bilimsel keşif seferi ise geminin Kuzey Kutbu’na ilk keşif seferi. Dönüş yolundaki geminin Shanghai’ye eylül sonunda ulaşması öngörülüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı