Gündem

BİST100 endeksi

Geçtiğimiz haftalardan itibaren piyasalara Rusya – Ukrayna gerginliği damgasını vurdu. Gerginliğe ABD ve NATO’nun da karışması endişeleri artırdı. ABD basınında geçen hafta Rusya’nın Ukrayna’ya önce hafta sonu sonra da Salı günü gireceğinin açıklanması ile risk iştahı sert düştü. Rusya Devlet Başkanı Putin’in ‘Savaş istemiyoruz. Batılı ülkelerle görüşmeye devam edeceğiz’ açıklamaları kısa süreli piyasaları rahatlatsa da ‘Rusya’nun Ukrayna’nın doğudaki bir köyüne ateş açtığı’ gelen haberler arasındaydı. NATO Genel Sektreteri’nin ‘Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi için bahane aradığını belirtmesi ardından ABD kanadından Rusya’nın Ukrayna’ya her an girebileceği’ açıklandı. Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron Rusya-Ukrayna krizine yönelik telefonda görüştü. Görüşmede tırmanan krize yönelik diplomatik çözüm arayışlarının ele alındı belirtildi. Putin, Macron’a gerginliğin sebebinin Donbass’taki Ukrayna kuvvetlerini olduğunu söyledi. Putin – Macron görüşmesinden gelen çözüm arayışı haberleri ardından ABD Başkanı Biden ‘Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmemesi’ halinde Putin’le görüşme görüşeceğini açıkladı. Rusya, Beyaz Saray’ın Ukrayna’daki gerilimi çözmeye yardımcı olmak için bir toplantıyı prensipte kabul ettiğini açıklamasından saatler sonra Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yapılacak bir zirve için henüz somut bir plan olmadığını bildirdi . Son olarak Rus askeri yetkilileri Rusya’nın Rostov bölgesinde Ukrayna silahlı aracının imha edildiğini, sınırdan sızmaya çalışan 5 kişinin öldürüldüğünü belirtti. Rusya Devlet Başkanı Putin dün akşam Ulusa Sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Putin, “Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararını onaylıyorum” dedi. Ayrıca, Putin, “Ukrayna’nın nükleer silah geliştirme planı kabul edilemez. Ukrayna’nın nükleer silah sahibi olması Rusya için tehdit olur. Bu tehdide cevap vereceğiz” ifadelerini kullandı. Putin, daha sonra Kremlin’de yine kameraların önünde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin liderleriyle tanıma ve iş birliği anlaşmalarını imzaladı.

Putin’in 2 şehri tanıdığını açıklaması ardından ülkelerden kınama mesajları gelirken, endişelerin hakim olduğu geçtiğimiz işlem gününde BİST100 endeksi, küresel piyasalara paralel olarak negatif başladı ve 1.979 seviyesini gördü. Sonrasında gelen tepki alımları ve küreseldeki toparlanma çabası ile endeks günü 2.000 seviyesinin üstünde tamamladı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu