Spor

ATP Nedir?

ATP turnuvaları, en yüksek dereceli sporcular her yıl bu turnuvalarda yarıştığı için genellikle normal tenis müsabakalarından daha pahalıdır. Bu turnuvalar 32 veya 64 oyuncuyu içerdiğinden, tüm masraflar, bir ülkenin hükümeti veya bir derneğin merkezi olabilen katılımcı spor organizasyonları tarafından ödenmelidir. Yüksek dereceli sporcular genellikle ATP turnuvalarında kazanılan oyunlar için para ödülü olarak iyi maaşlar alırlar, böylece mali kaygıları olmadan bu yarışmalarda düzenli olarak oynamayı göze alabilirler. Tenis raketi oyuncuların oyundaki set puanları açısından son derece önemli bir ekipman türüdür.

ATP Tenis Turnuvası

ATP tenis turnuvası, yüksek para ödülü ve katılımcılar için zorlu eğitim standartları sayesinde dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olarak dünya çapında tanınırlık kazanmıştır. Ayrıca bu turnuva, standart kort yüzeylerine zarar verebilecek daha yüksek hava basınçlı toplar kullandığından normal tenis müsabakalarından farklıdır. Bu nedenle, bir ATP turnuvası kazanmak kesinlikle herkesin kariyerini artıracaktır! Wilson tenis raketi ekipmanlar arasında en önemlisidir.

ATP Tenis Turnuvası Nasıl Düzenleniyor?

ATP tenisi, uluslararası düzeyde oynanan heyecan verici bir spordur. ATP adı, Tenis Profesyonelleri Derneği anlamına gelir ve ligin 18 profesyonel tenis derneği ile olan ilişkisini ifade eder. ATP tenis, dünya tenis ligi veya WTA tenisi olarak da bilinir. Dünya çapında oynanan ana yarışma, Erkekler Grand Prix tenis serisidir. Erkeklere ek olarak, Kadınlar Grand Prix adlı bir kadın yarışması da var. Çoğu ATP turnuvası stadyumlarda oynanır, ancak bazıları şehirlerde bulunan açık kortlarda oynanır. ATP maçları televizyonda popüler hale geldi ve artık birçok ülkede yayınlanıyor.

ATP tenisi için kullanılan saha tarafsız sahadır; dört kenarı ve dört köşesi vardır. File, file direklerinin üst kısmına yerleştirilir ve oyuncuların altındaki topa vurmalarına izin verirken sahanın filesinin üzerine uzanır. Her oyuncunun aynı olan ve tüm maçlarda kullanılan iki standart raketi vardır. Her setten sonra oyuncular, oyundaki sık molalar nedeniyle ve yorgunluğu azaltmak için raket değiştirirler. Oyuncular ayrıca aşınma ve yıpranma nedeniyle düzenli aralıklarla raket değiştirmelidir. Bir oyuncunun puanı, her bir ayar noktasında kaç puan elde ettiğine bağlıdır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu