Gündem

Askeri Rütbeler

Askeri rütbeler teşkilat içinde işlerin daha iyi bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Birçok iş alanında olduğu gibi askeriye içinde de rütbeler oldukça önemli bir yere sahiptir. Rütbeler sayesinde emir komuta zincirinin nasıl olması gerektiği belirlenmektedir. Böylelikle ast ve üst arasındaki iletişimler daha sorunsuz bir şekilde ilerlemektedir. Askeri rütbelerin ne anlama geldiği ve ast üst sıralamasının nasıl olduğunu bilmek her daim gereklidir.

Askeri Rütbeler Nelerdir?

Askeri rütbelerin sıralaması: Er, onbaşı, çavuş, uzman onbaşı, uzman çavuş, uzman jandarma, astsubay çavuş, asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, tuğgeneral, tümgeneral, korgeneral, orgeneral, genelkurmay başkanı ve mareşal şeklindedir.

Kişiler ister askerliği bir meslek olarak seçmiş olsunlar isteler ise er olarak kısa süreliğine askere gitmiş olsunlar rütbeler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Çünkü askeriye içinde iletişimler emir komuta zincirine göre ilerlemektedir. Erler, subaylar, astsubaylar uzmanlar kendi aralarında da bölümlere ayrılmaktadır. Genellikle çalışılan seneye bağlı olarak bulundukları rütbe içindeki yükselmeleri gerçekleşmektedir.

Askeri rütbeler arasında geçiş yapmak isteyen kişilerin ise öncelikle belirtilen eğitim düzeyinde olmaları daha sonra ise gerekli sınav ve aşamaları geçmeleri gerekmektedir. Erler en az ilkokul mezunu olabilir iken uzmanlığa geçmek isteyen kişilerin lise mezunu, astsubaylığa geçmek isteyen kişilerin önlisans mezunu subaylık için ise lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Eğitim şartı karşılanmadığı sürece herhangi bir şekilde rütbenin yükselmesi mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu