Gündem

ABD, ülkesindeki sistematik ırkçılığı görmezlikten geliyor

Çin İnsan Hakları Araştırma Derneği, bugün “Asya Kökenlilere Yönelik Irk Ayrımcılığının Körüklenmesi ABD’nin Irkçılık Esasını Doğruladı” başlıklı raporu yayınladı.

Çok sayıda data ve gerçeklere yer verilen raporda, ABD’nin, eskiden olduğu gibi, günümüzde de kendisini bir Beyaz Anglo-Sakson Protestan ülkesi olarak tanımaktan hâlâ gurur duyduğu savunuldu. Nitekim, ABD’de Asya kökenli ABD vatandaşları, diğer azınlıklarla birlikte, insan hakları ihlallerinin kurbanı haline geliyor. Aslında Asya kökenli insanların ABD’de kin ve nefrete maruz kalması ve dışlanmasının asıl nedeni, ABD’nin “beyazların üstünlüğü”ne dayalı ırk yapısı ve ülkede hakim olan toplumsal atmosferdir.

Tıpkı Çin kökenli ABD’li tarihçi Erika Lee’nin belirttiği gibi, “Günümüzde Asya kökenli ABD’lilerin karşı karşıya bulundukları ırkçılık ve gördükleri şiddet girişimleri, hırslı bireylerin kasten işledikleri suçlar değil, bu tamamen sistematik bir devlet trajedisi niteliğindedir.”

Geçen 2 yüz yıl içinde ABD’nin hızla kalkınmasında, yabancı ülkelerden gelen göçmenlerin emek gücünden ciddi şekilde faydalanıldı.

Ancak her dönem ABD yönetimlerinin yabancı göçmenlere karşı tutumu “önce faydalanma, sonra görmezlikten gelme” olmuştur. Washington’daki siyasetçiler, bir yandan, insan hakları kisvesi altında “ABD rüyası” düşüncesini kışkırtıyor, diğer yandan da ırkçılık sopasını sallayarak Asya kökenli insanlar dahil toplumun tüm azınlıklarının çıkarlarını feda etmeye çalışıyor.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu